Via ferraty v Alpách: kam vyrazit?

Via ferraty v Alpách: kam vyrazit?

Via ferraty původně sloužily pro horolezecké začátečníky. Dá se na nich jednoduše “osahat” a naučit technika. Postupem času se vytvořily cesty i pro zkušené lezce. V tomto článku vás seznámíme s tím, co to via ferraty jsou a kam v Alpách vyrazit.

Co jsou to via ferraty?

Via ferrata je zajištěná cesta s ocelovými lany, železnými stupy, žebříky a dalšími pomůckami. Hlavní myšlenkou je zpřístupnit horolezení začátečníkům, případně dětem. Via ferraty se od sebe liší náročností. Vybere si jak úplný začátečník, tak i velmi zkušený horolezec.

Náročnost se odlišuje písmeny – A je nejlehčí a F nejtěžší. Někdy narazíte i na kombinaci dvou písmen, např. A/B – to znamená, že cesta je velmi lehká s “náročnějším” úsekem. Ti, co s lezením nemají žádné zkušenosti, by se měli prvně vydat na lehčí via ferraty zde v ČR. Na některých místech si můžete půjčit vybavení, absolvovat kurz pod dozorem kvalifikovaného lektora a zjistit, jestli by vás tento sport bavil.

České via ferraty přehledně na jednom místě jsme popsali v tomto článku. Metodické střípky pro bezpečný pohyb po zajištěných cestách připravil horský vůdce Vojta Dvořák.

Kam se vydat v Alpách na via ferraty?

Schladming-Dachstein ohromí 26 upravenými cestami

Nedaleko od České republiky v oblasti Schladming-Dachstein v Rakousku na vás čeká 26 krásných cest. V celých rakouských Alpách nenajdete oblast, kde by byl větší výběr via ferrat než zde. Na své si tu přijde úplně každý. Jak začátečník s vlastním vybavením, tak zkušený lezec milující adrenalin.

Začátečníci s dětmi mohou vyrazit na velmi jednoduché cesty Kali, Kala a Kalo. Kali má obtížnost A/B, což zvládnout děti od cca 7 let. Kala a Kalo lehce potrápí i dospělé. Některé úseky získaly obtížnost C/D, což ocení hlavně starší lezci. Děti je mohou obejít lehčími cestami (B či ojediněle B/C).

Za náročnějšími sportovními feratami zamiřte do soutěsky Silberkarklamm nedaleko Ramsau am Dachstein. Trojice exponovaných ferat Hias, Rosina či Siega vedou nad bystrou říčkou, přes lanové mosty i kolem vodopádu.

Pro zájemce jsou připraveny lezecké kurzy. Vyrazte na víkendový výlet na Schladming-Dachstein a nebudete litovat.

Úvodní pasáž feraty Hias, Schladming-Dachstein.
Úvodní pasáž feraty Hias, Schladming-Dachstein.

Italské Dolomity nabízí nádherné výhledy

Trošku dál jsou italské Dolomity. Stejně jako Rakousku i Itálie nabízí opravdu hodně lezeckých cest pro začátečníky i pokročilé. Dolomity zaujmou hlavně milovníky přírody, protože jejich okolí nabízí přenádhernou přírodu a dechberoucí výhledy.

Začátečníci bez zkušeností by měli zamířit na Monte Piano. Tato stolová hora na svém vrcholu skrývá nespočet důkazů po 1. světové válce. Italské a rakouské zákopy, tunely, ostnaté dráty a další připomínky se vyplatí vidět a případně zdokumentovat.

Druhá via ferrata Albino Michielli – Strobel je do poloviny cesty bezproblémová. Následně začíná trochu hra na schovávanou, protože další cesta vzhůru z terasy není moc dobře označena. Najdete ji uprostřed. Pak je opět klidná. Sestup probíhá po kamenném poli. Připravte se, že to není příliš zajímavý sestup.

Další středně těžké (hlavně kvůli délce) via ferraty Innerkofler a Paternkofler jsou bývalé vojenské cesty. Prochází se vnitřkem skalního hřebenu, proto si s sebou vezměte čelovku. Z vytesaných oken je nádherný výhled na Tre Cime.

Via ferraty v Dolomitech vedou po exponovaných chodnících i skrz tunely z první světové války.
Via ferraty v Dolomitech vedou po exponovaných chodnících i skrz tunely z první světové války.

Julské Alpy se hodí i pro nováčky

Velmi oblíbenou lokalitou jsou Julské Alpy na Slovinsku. Malou částí zasahují i do Itálie. Dělí se na Východní a Západní Julské Alpy. Každý rok sem přijíždí mnoho turistů a horolezců. Pokud se vám některá místa zdají povědomá, je to tím, že se zde točil film Letopisy Narnie. Našli jsme pro vás 3 zajímavé ferraty.

První se nachází na hoře Mala Mojstrovka. Jmenuje se via ferrata Hanzova pot (B/C) a potěší všechny, kteří si chtějí zkusit středně obtížnou feratu ve vysokohorském terénu.

Pohodová zábavná ferata Hvadnik obtížnosti B/C vede severně od městečka Gozd Martulejk soutěskou potoka Hvadnik přes vodopády a tři lanové mosty. Nejsou na ní žádná exponovaná místa a je vhodná i pro děti. Nabízí příjemné zchlazení v letním parnu a pěkné výhledy na panorama Špiku.

Poslední via ferrata Aljaževa pot vede na vrchol Grančišče nad Mojstranou. Cestu si užijí začátečníci bez velkých zkušeností. Na začátku je chodecká část okolo skály, a pak ferrata vede přes 3 skalní úseky na vrchol. Tam se nachází replika Aljaževova stolpu. Zkusit můžete i náročnější via ferratu Pot mojstranških veveric, kterou během lezení několikrát zkřížíte.

Via ferraty v Julských Alpách nabízí úžasné výhledy
Via ferraty v Julských Alpách nabízí úžasné výhledy

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: