HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Ferata Hanzova pot na Malou Mojstrovku v Julských Alpách
Feraty

Ferata Hanzova pot na Malou Mojstrovku v Julských Alpách

Mala Mojstrovka patří k nejoblíbenějším cílům túr v Julských Alpách. Není čemu se divit, vždyť se od průsmyku Vršič za dvě hodinky dostaneme po normální cestě (lemované sutí) až na vrchol. Nesrovnatelně zajímavější je však horolezecká stezka vedoucí po severní stěně, nepříliš obtížná, ale opravdu vzrušující.

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2333 m n. m.
Horolezecké úseky
UIAA I, ferata B/C
Celkový čas
3-4 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malá Mojstrovka patří k oblíbeným a snadno dostupným vrcholům Juslkých Alp. Aby ne, když se na vrchol dá dostat během dvou hodin pochodu.

Výstup začíná v sedle Vršič (1611 m), dostupném autem. Výstupové trasy jsou dvě: od severu feratou Hanzova pot (B/C) nebo pěší trasou od jiho-východu  přes sedlo Vratca. Nabízí se obě varianty propojit v asi tříhodinový okruh.

Výstup přes Hanzovu pot

Severní stěnou Malé Mojstrovky vede náročná, ovšem dostatečně zajištěná výstupová cesta, přičemž na samotný vrchol se dostanete lehkým skalním terénem. Díky relativně krátké přístupové cestě a lehkému sestupu normální cestou se tak jedná o velmi pohodlnou, poměrně krátkou celodenní túru, kterou lze při dobré viditelnosti navíc prodloužit o zajímavý výstup na Velkou Mojstrovku (bez zřetelného chodníku, ale orientačně nenáročné)

Od sedla Vršič (1611 m) jdeme krátce po silnici severním směrem, potom po dobré cestičce doleva – šikmo vzhůru do sedla Vratica. Zde se držíme vlevo a sledujeme značenou stopu, která stoupá po úpatí skály. Příkrý, dobře jištěný komín vytváří pěkný úvod horolezecké stezky. Dále stoupáme doprava po výrazném skalním můstku až k celému systému skalních můstků. Částečně jištěné skalní stupně vedou na ­plochý východní hřeben, po němž se bez problémů dostaneme až na ­vrchol hory Mala Mojstrovka.

Vrchol poskytuje působivý panoramatický rozhled na nejvyšší vrcholky slovinských Julských Alp. Téměř hned za mohutným vrcholem Pri­soj­nik (2547 m) vyhlíží „monarcha“ těchto hor, pověstmi opředený Triglav (2864 m), přesně východním směrem proráží protažený zubatý hřbet Škrlatica (2740 m) a konec hřbetu tvoří souměrný pyramidový vrchol Špik (2462 m).Sestoupit můžeme po strmém jižním hřbetu do sedla vysoko nad Vršičem. Odtud pokračujeme vlevo do skalního žlabu a poté sestoupíme po svahu s jemnou sutí na silnici vedoucí zpět do sedla Vršič.

Výchozí bod

sedlo Vršič, 1611m

Výstup

Z parkoviště – Vratica, 1807m – nástup – zajištěná cesta – vrchol

Sestup

Normální cestou na jižní stranu a zpět na parkoviště

Obtížnost (popis)

KS4-B/C převýšení 300m, v dolní části exponované a nebezpečí pádu kamenů! Strmý svah vedoucí k nástupu bývá až do začátku léta pokrytý zmrzlým sněhem, doporučujeme cepín

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: