Veřejné tábořiště a chata Nižná Kľaková

Veřejné tábořiště a chata Nižná Kľaková

Na území Národního parku Muránská planina jsou pouze dvě místa, kde je povoleno tábořit a stanovat. Jedno z tábořišť se nalézá pod Muránským hradem (resp. u Veľké Lúky), druhé pak na louce u Nižné Kľakové.

Tábořiště tvoří dřevěná chata ve stylu horské salaše se zápražím a kamennou podezdívkou. Vybavení uvnitř je spartánské – jen dřevěné pryčny na spaní a malé okénko. K tábořišti dále patří menší dřevník a ohniště s několika lavičkami. Asi 500 m odsud po žluté značce je pramen, jehož vodu lze považovat za pitnou.

Mnoho cestovatelů dá před strohým prostředím chaty přednost spaní venku před ní či na zápraží. Pokud se však rozhodnete spát uvnitř, máte jistotu, že na vás nenaprší, nenafouká a nesežere vás medvěd, který se prý po Muránské planině může potulovat.

Přístup

Chatu Nižná Kľaková najdete na louce pod horou Kľak (1409 m), u rozcestníku turistických tras. Vede sem žlutá značka z obce Muráň a pokračuje odsud dále na Stožky. Z Veľké Lúky poblíž Muránského hradu sem vede přes osadu Studňa značka červená . Ta dále pokračuje přes Sivákovou, odkud se napojuje zelená značka do Tisovce. Od Sivákové po červené a dále po modré je možné dojít kolem Fabovy hoľe až do Pohronské Polhory.

Cesta vede převážně lesem a značení nebývá vždy v dobrém stavu. Pokud si tedy naplánujete nocleh na Nižné Kľakové a nestihnete sem dojít, nezbude vám, než přenocovat v nějakém seníku nebo v lese. Jestliže vás takto objeví strážci parku, nic vám hrozit nebude, záleží jim především na vaší bezpečnosti a ochotně vám se vším poradí. K rozdělávání ohňů nebo stanování mimo vyhrazená tábořiště by však již nemuseli být tak benevolentní.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: