Veltrubský luh

Veltrubský luh

Tento lužní les se rozkládá na pravém břehu Labe asi 5 Km severně od Kolína, v těsné blízkosti obce Veltruby, podle níž je také pojmenován.

Zaujímá prostor v esovitě prohnuté zatáčce řeky, kde se v době vyšší hladiny vod vytvářela slepá ramena a záplavové tůně. Les pomáhá tuto vlhkost udržet a díky tomu se zachovalo toto unikátní přírodní prostředí, alespoň zčásti připomínající, jak vypadala polabská krajina před zásahem člověka.

Na ploše bezmála 99 ha se zachoval lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní. Nachází se zde největší  tůň v Polabských luzích. Území bylo již v roce 1985 vyhlášeno Přírodní rezervací a letos, v roce 2015, se chystá na tomto území vyhlášení Chráněné přírodní oblasti. Povoleno je pohybovat se pouze po vyznačené úzké cestě, což je i rozumné, neboť se jedná o poměrně zarostlý prales, žijící si svým vlastním životem.

Cyklisté v létě ocení, že se při průjezdu lužním lesem ochladí, ale něco zajímavého lze spatřit jen když půjdete pomalu. Pak můžete objevit pozoruhodné scenérie se zarostlými tůněmi, kde žijí chráněné druhy obojživelníků a korýšů, vroubené stromy, které se kroutí nad vodní hladinou, v létě můžete narazit například na roháče velkého. Nevyskytuje se zde žádná atrakce, před kterou si sednete na zadek, ale přesto tato krajina svou zvláštní atmosférou udělá dojem. V každé roční době dýchá jiným kouzlem.

Přístup:

Z Jiráskova Náměstí v Kolíně po červené TZ podél Labe asi 5 Km. Asi stejně daleko je to i z Velkého Oseka, nejprve po žluté přes Libický luh a dále po červené. Z Poděbrad je to po červené TZ 11,5 Km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: