Vánoce či Nový rok v horském přístřešku?

Vánoce či Nový rok v horském přístřešku?

Nablýskaný stromeček, křupavý řízek a teplo domova tě letos nelákají? Radši bys dobrodružné Vánoce či silvestra? Máme tipy na pár turistických přístřešků v českých horách!

Nouzové přístřešky a útulny jsou za nepřízně počasí vždy spásou pocestných. Velkou tradici mají v Alpách, kde vznikají i moderní architektonicky zajímavé bivaky, u chat většinou funguje winterraum, v Pyrenejích často jako nouzový přístřešek slouží staré pastevecké salaše. Také v českých horách máme stovky turistických přístřešků, kam se můžeme uchýlit na noc, pokud nám nepřeje počasí. A už jste někdy na takovém místě zkusili trávit Vánoce nebo silvestra?

Jelení studánka, Jeseníky

Působivá kamenná útulna stojí ve výšce 1311 m pod vrcholem Vysoké hole na jižním cípu hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Kousek od přístřešku vyvěrá pramen Stříbrného potoka, ale pozor v zimě může být pod sněhem. Útulna stojí na křižovatce turistických tras. Nejkratší nástup sem vede po zelené od motorestu na Skřítku (parkoviště). Dostat se sem dá ale i pochodem z Rýmařova (lepší dopravní dostupnost), z vesnice Vernířovice nebo v rámci hřebenovky Hrubého Jeseníku od Pradědu a Ovčárny. V útulně je několik dřevěných lavic a kamenná podlaha, pod dveřmi profukuje (foto interiéru v galerii na mapy.cz). Počítejte tedy s teplotami pod bodem mrazu. Určitě doporučujeme propojit s hřebenovkou, výhledy jsou odtud parádní!

Útulna Jelení studánka, zimní Jeseníky
Útulna Jelení studánka, zimní Jeseníky

U čtyř pánů, Krkonoše

Dřevěný přístřešek áčkového tvaru stojí na rozcestí turistických tras na hřebeni Krkonoš kousek od pramene Labe. Jeho poloha uprostřed rovin Labské, Pančavské a Mumlavské louky sice neslibuje příliš dramatické výhledy, je to odsud ale kousek k mohyle Hanče a Vrbaty na Vrbatově návrší. Pohled na Krkonoše a Sněžku zpoza omrzlé mohyly je jedním z nejlepších v celém pohoří. A vyplatí se sem zamířit i na východ slunce, jehož rudý kotouč je vidět stoupat od Sněžky vzhůru po nebi. Přístup sem nebude bez dřiny, navíc některé přístupové trasy jsou v zimě uzavřené kvůli riziku pádu lavin (např. cesta Labským či Mumlavským dolem). Nejkratší cesta sem vede z Horních Míseček přes Vrbatovu boudu, případně z Harrachova přes chatu Dvoračky. Delší variantou je přechod hřebene Krkonoš, za jeden den se sem dá dojít ze Špindlerovky, kam jezdí i v zimě kyvadlový autobus ze Špindlerova Mlýna. V útulně je několik dřevěných lavic a „půda“ na spaní (vnitřní foto viz galerie na mapy.cz)

Aktuální stav uzavřených cest v Krkonošském národním parku najdeš tady: gis.krnap.cz/mapy/omezenipruchodu/

Mohyla Hanče a Vrbaty, Krkonoše, zima
Mohyla Hanče a Vrbaty, Krkonoše, zima

Sedlo pod Hrinčovcom, Javorníky

Poměrně zapomenutý hřeben Javorníků na hranici se Slovenskem nabízí fantastické výhledy jak na poeticky zaoblené vrcholky Beskyd, tak na dramatičtější scenerie slovenské Malé Fatry. Jednoduchý dřevěný přístřešek v sedle pod Hrinčovcom (pozor ne úplně ideální pro letošek, nachází se už na slovenské straně) tvoří dvě stěny proti větru, nejedná se tedy o uzavřenou budku jako v předchozích případech. Po mírném hřebeni se můžeme vydat buď na nedaleký Velký Javorník (1072 m), nejvyšší vrchol Javorníků, nebo na ještě dál na malou dřevěnou rozhlednu Stratenec (1055 m), s památníkem padlým na konci druhé světové války a fotogenickou trojicí kamenných křížů. Sedlo pod Hrinčovcom je z české strany dostupné přes Lemešnou z Makovského průsmyku, přes Velký Javorník z Kohútky nebo z Velkých Karlovic.

Další tipy na výlety po zimních Beskydech najdeš v článku Beskyde, Beskyde, běžkař po tobě ide…

Vrcholový kříž na Stratenci (1055 m), Javorníky.
Vrcholový kříž na Stratenci (1055 m), Javorníky.

Pěticestí, Orlické hory

Bufet na Pěticestí na hlavním hřebeni Orlických hor má velkou prostornou zastřešenou verandu, kde se v pohodě vyspí dva lidé. Hojně zalesněný hřeben Orlických hor neslibuje mnoho výhledů, horská romantika určitě chybět nebude. Pěticestí, jak už název napovídá, leží na rozcestí pěti různých stezek – z Říček v Orlických horách, Zdobnice, Orlického Záhoří a hřebenových tras cesty Aloise Jiráska, která přechází celý hřeben Orlických hor. Dalším horkým tipem je zbrusu nový přístřešek kousek od Velké Deštné (foto starého i nového zde), kde také loni vyrostla nová rozhledna. Šikovný přístřešek je také pod vrcholem Vrchmezí.

Pěticestí, Orlické hory
Pěticestí, Orlické hory

Nebuď prase!

Snad ani nemusíme toto téma načínat. Ale pro jistotu: na horách ani v turistických přístřeškách po sobě nenecháváme odpadky ani jiný nepořádek. Neničíme vybavení a chováme se ohleduplně k ostatním.

Nezbývá než popřát šťastné a veselé a krásný nový rok!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: