Beskyde, Beskyde, běžkař po tobě ide… Kam na běžky v Beskydech

Beskyde, Beskyde, běžkař po tobě ide… Kam na běžky v Beskydech

I v Beskydech si přijdou na své všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění ve strojově upravených stopách, i pohodáři s batůžkem a svačinkou. Podobně jako v Jeseníkách, také zde je opravdu velké množství parádních běžkařských túr. Je-li nasněženo, pak co kopec, hřeben či hřebínek, to stopa. Upravená nebo jen vyšlapaná místními znalci. Pokud je sněhu méně, nevadí, v nejvyšších polohách to bude aspoň na běžky „kameňačky“. A kam v Beskydech vyrazit?

Beskydská magistrála

Beskydy jsou rozsáhlé pohoří, omezme se proto na výběr tras v Moravskoslezských a Vsetínských Beskydech. Pro běžkaře je tu k dispozici rozsáhlý komplex (zpravidla) upravovaných tras shrnutých pod pojem Beskydská magistrála. Ta se dále člení do oblastí, které jsou navzájem propojené. V případě dostatečné sněhové pokrývky jsou takto upravené oblasti u Mostů u Jablunkova, Těšínské Beskydy, okolí Lysé hory, oblast Pusteven, masiv Travného, úbočí Velkého Javorníku u Frenštátu pod Radhoštěm, běžecké tratě v Ostravici a Bílé a zahrnout sem lze i oblast Javorníků a Vsetínských vrchů. Aktuální stav běžeckých tratí na Beskydské magistrále a jejich popis lze sledovat na: beskydska-magistrala.msk.cz/zima/trasy-stav.

Lovci vrcholů

Stejně jako u ostatních českých a moravských pohoří i v Beskydech lze nejvyšší vrchol zdolat na běžkách. Lysá hora (1323 m) však není zadarmo. Kdo si Lysou vyšlápl někdy na kole či pěšky, je mu jasné, že i na běžkách se řádně zapotí. Ať už vyrazí z Ostravice, Malenovic, z Papežova či Visalají, vždy půjde o hodnotný a náročný výstup s minimálně 700 výškovými metry. V případě krásného počasí je odměna v podobě panoramatických výhledů samozřejmá. Komu se nechce šplhat až na Lysou, užije si příjemného běžkování i na jejím úbočí. Hezký výlet lze podniknout z křižovatky lyžařských cest Albínovo náměstí (nad Ostravicí, resp. Malenovicemi) přes Ivančenu se známým skautským památníkem na Zimný (1080 m), odkud lze v případě příznivých podmínek vystoupat na Lysou nebo pokračovat příjemným sjezdem dále na Visalaje nebo Papežov. Směr lze samozřejmě i obrátit nebo se ze Zimného vrátit do Ostravice či Malenovic.

To výstup na další známý beskydský kopec – Radhošť (1129 m), náročný být vůbec nemusí. Z Pusteven, kam lze dojet autem či autobusem, se k němu dostaneme příjemnou hřebenovkou, kde na čtyřech kilometrech nastoupáme jen necelých 200 výškových metrů. To je ovšem velmi krátká procházka, proto není nic jednoduššího, než se z Pusteven vydat i na druhou stranu hřebene a dojet až na Martiňák. Túru lze začít i zde, je však vhodné sem přijet co nejdříve ráno – kapacita parkoviště je poměrně malá. Pohodový výlet z Martiňáku na Pustevny a Radhošť a zpět měří zhruba 25 km a nastoupáte jen 470 metrů. Výlet ideální pro běžkaře pohodáře.

Hřebenovka Vsetínských Beskyd

Hřebenovka běžkaři velmi oblíbená vede ze Soláně na Třeštík, tedy hlavním hřebenem Vsetínských Beskyd. Profil trasy začínající na parkovišti v sedle Čarták pod Soláněm naznačuje opět jen mírně zvlněný terén pohybující se v nadmořské výšce 796–937 m a celkových asi 13 km vede běžkaře krásnou krajinou střídající lesy a typické valašské horské louky. Z míst, kde se les rozestoupí, jsou krásné výhledy na okolní hřebeny – Javorníky na jižní a Moravskoslezské Beskydy na severní straně. Z Třeštíku se lze vrátit stejnou trasou k parkovišti na Čartáku (kde je i zastávka autobusu) nebo lze před nejvyšším vrcholem Vsetínských Beskyd – Vysokou (1024 m), odbočit směrem do údolí a sjet do Velkých Karlovic k hotelu Galik a Razula.

Panorama Beskyd z hřebene Javorníků.
Panorama Beskyd z hřebene Javorníků.

Výlet pro pohodáře v Těšínských Beskydech

Velmi hezkou trasu lze také absolvovat kousek od Třince, kde můžu doporučit pohodový výlet z Javorového na Ostrý. Více než 400 výškových metrů pomůže překonat lanovka z Oldřichovic u Třince, která končí pod vrchem Malý Javorový (947 m), a pak už od turistické chaty Javorový vrch následuje vlnění beskydským terénem po úbočí Ropice (1083 m) a Smrčiny (1015 m) až k turistické chatě Ostrý pod stejnojmenným vrcholem (1044 m). Na 11 km se nastoupá necelých 300 výškových metrů.

Pro závodníky

Pilovat techniku lze velmi dobře v údolí Velkých Karlovic, v katastru této obce se strojově upravuje asi 50 km běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Trasy jsou různé obtížnosti, místo je tedy vhodné jak pro přípravu na závody, tak pro první krůčky dětí na běžkách. Navíc je tu dobrá návaznost na hřebenové túry, ať už například na zmíněnou hřebenovku na Soláň nebo na Javornický hřeben.

Oblíbeným místem pro výkonnostní sportovce jsou také Pustevny, kde také najdeme tréninkové okruhy připravené pro klasiku i bruslení, či skiareál Bílá.

Ať už volba padne na výkon v údolí či na hřebenu, v Beskydech počítejte s příjemným, i když více kopcovitým, běžkováním v krásné krajině, kde smíšené lesy střídají otevřené horské louky, hřebeny nabízejí daleké výhledy a po stráních jsou rozesety typické valašské dřevěnice. Většina běžkařů, které v terénu (mimo tréninkové okruhy) potkáte, nikam nespěchá – ne nadarmo se tomuto pohodovému běžkování říká „valašský styl“.

Článek vyšel v časopise Svět outdooru – nejčtenějším magazínu pro milovníky hor a outdooru. 

S výhodným předplatným ti žádný zajímavý článek neuteče!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: