V čem chodí a běhá zakladatel Stezky Českem Martin Úbl? Inspiruj se!

V čem chodí a běhá zakladatel Stezky Českem Martin Úbl? Inspiruj se!

Trend barefoot obouvání zasáhl i outdoor. I horalové stále častěji hledají boty, které podporují přirozenou práci chodidla. Tento styl obuvi si oblíbil také Martin Úbl, zkušený hiker a zakladatel Stezky Českem. Jaké boty volí na dálkové treky?

Martin je zkušený dobrodruh, trekař a vtipálek z Plzně, který procestoval s kamarády řadu odlehlých míst, jež byste těžko hledali v nabídce nějaké cestovky. Má za sebou například náročný kanadský Great Divide Trail vedoucí skrze divočinu Skalistých horách, treky na Aljašce, v Peru, v Bolívii, v Nepálu a další.

S kamarády založil v roce 2020 oficiální přechod ČR, Stezka Českem, na kterém spolupracuje s Klubem českých turistů. Společně tak rozvíjí krásnou dálkovou trasu v duchu udržitelného turismu, která je nekomerční, od lidí pro lidi a může ji jít každý! Z původního nápadu party nadšenců se tak stal přechod ve stylu Pacifické hřebenovky nebo Camina, který se nejenže dostal do největší světové aplikace dálkových treků FarOut a do amerického Forbesu, ale především začal spojovat desítky tisíc lidí a vytvořil skutečnou a nenahraditelnou komunitu.

Martin o svých cestách přednáší a píše fejetony pro časopis Svět outdooru. Vydal také už celkem čtyři knihy Neuvěřitelné příhody z hor, Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor, Lehce neuvěřitelné příhody z hor a Stezka Českem. Nově dělá i podcast Stezka Českem –⁠ může jít každý, do kterého se můžete zaposlouchat na své oblíbené podcastové platformě. Do budoucna by se rád věnoval dalšímu rozvoji projektu Stezka Českem. Více na www.stezkaceskem.cz nebo Facebooku Stezka Českem či Instagramu @stezkaceskem.

V čem chodím po stezkách?

Vzhledem k tomu, že často nosím barefootové boty, zvolil jsem na své treky ty nejméně tlumené trailovky značky Altra – model Superior. Používám je zejména na dálkových trecích, ale oblíbil jsem si je i na běh. Nadchly mě hned od začátku. Kdo zná ten pocit, jako kdyby je ušili přímo na něj, ten ví. Prošel jsem s nimi Corfu Trail, Stezku Českem i přechod Lofot. V zásadě tedy všechny podnebné pásy v Evropě a osvědčily se perfektně. Rychle schnou a jsou tak pohodlné, že o nich ani nevím.

Co se týká tlumení, tak při chůzi v přírodě je to blaho, jsou neskutečně příjemné. Na delších úsecích po asfaltu je to už trochu horší, bota se cítí líp na měkčích površích. Podrážka sice nevyniká nějakým extra hrubým vzorem, ale i tak je velice přilnavá. Pozor však na sněhu, tam mohou klouzat více, ale to není zas takové překvapení. Ve vlhčích podmínkách nebo v zimě do nich nosím voděodolné ponožky. To se mi osvědčilo zejména při přechodu norských Lofot, kde jsem je protáhl vodou i bahnem a všechno obstály se ctí.

Boty Altra Superior Martin Úbl vyzkoušel v různých koutech evropských hor.
Boty Altra Superior Martin Úbl vyzkoušel v různých koutech evropských hor.

Co mě skutečně překvapilo, je výdrž. Můj první pár mi vydržel dvě sezony a celkem obdivuhodných 2500 km. Je pravdou, že už je to na nich dost vidět – vzorek z podrážky už je pryč a jsou prodřené z boku u palců, ale vydržely daleko více než bych čekal. Kdo má rád lehké boty, o kterých neví, a nechce nic řešit, bude s modelem Superior spokojen.

Martin Úbl
(Upřímné a autentické hodnocení. ALTRA Martina finančně ani materiálně nesponzoruje.)

ALTRA SUPERIOR

Jednoduchost, rychlost, minimální tlumení.

Model Superior je nejméně tlumenou trailovkou od Altry, díky které budete vnímat výbornou odezvu a citlivost při každém kroku, a to jak při běhu, tak i na dálkových pěších trasách. Samozřejmostí, jako u každého modelu značky Altra, je nulový drop – ZeroDrop™ – a široká špička boty pro přirozený pohyb prstů – FootShape™.

Nejnovější pátá verze (Superior 5) má vylepšený a velice příjemný bezešvý svršek zajišťující odolnost a trvanlivost. Velmi lehká mezipodešev Quantic™ vyniká svou citlivostí k terénu. Dokonalého záběru v každém terénu je docíleno díky podrážce MaxTrac™. Pro zvýšení komfortu tlumení proti ostrým kamenům je do bot přidána vyjímatelná vložka StoneGuard™. 

  • Drop: samozřejmě nula
  • Výška podešve: 21 mm
  • Hmotnost: 251 g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: