UŽÍVEJ SI ZASNĚŽENOU KRAJINU S BACKCOUNTRY

UŽÍVEJ SI ZASNĚŽENOU KRAJINU S BACKCOUNTRY

Každý, kdo už někdy na běžkách zkusil opustit prefabrikovanou stopu a jet si svou vlastní cestou, bezpochyby zaregistroval lyže s označením BC (backcountry). Tyto lyže jsou stvořené pro turistiku v různých typech terénu a vedle běžek a skialpů přináší do hry zase něco nového. Vychutnejte si nerušený prožitek zimní krajiny s kvalitním vybavením prověřeným desetiletími severských zim.

BC lyže bývají někdy v angličtině označovány jako free heels, tedy volné paty. Rozdíl oproti běžkám je však v samotné konstrukci lyže, která je robustnější a mnohem odolnější. Díky dřevěnému jádru jsou BC lyže oproti výkonnostním speciálům o něco těžší, zato však výrazně pružnější a pevnější. Snesou proto podstatně hrubší zacházení i vyšší zatížení – například lyžaře s těžkým batohem mimo upravenou stopu. Díky šířce oceníte BC lyže ve volném terénu a zejména v hlubokém sněhu.

Amundsenky a Nansenky

Norská firma Åsnes vyrábí od roku 1922 jedny z nejlepších backcountry a expedičních lyží. Ty se rozdělují podle několika hlavních parametrů: vejdou se do stopy, nevejdou se do stopy, dále pak na lovecké modely bez hrany a závodní speciály. Lyže mají velice osobitý a atraktivní design. Dělený portrét Fridtjofa Nansena, Roalda Amundsena či současné norské polárnice Liv Arnesenové zdobí přední část lyží a snad každého lyžaře potěší, že jede pod dohledem profesionálů. Protože ale ksichty dobré lyže nedělají, Åsnesky nabízejí mnohem více.

Jsou zkonstruované jako běžky, což jim dává ohromnou výhodu – jsou lehké, zatímco ostatními parametry se od obyčejných běžek spíše odlišují, např. kovovou hranou po celé délce lyže včetně špice. Model Nansen je širší a nevejde se do stopy, nabízí ale telemarské krojení, prvek u běžek jinak nevídaný. Je skvělý do kopců a volného terénu. U Amundsena telemarské krojení nenajdeme, ale na oplátku se vejdou do klasické stopy a hodí se na přechod planin a náhorních plošin. Do stopy se vejde rovněž model Liv, dámská expediční lyže vhodná i do rozbitého trénu.

Lyže Åsnes se také vyznačují unikátním systémem uchycení stoupacích pásů. Kromě dlouhých pásů mají také pásy X-Skin, které se vpínají do mazací komory pomocí dvou děr v lyži. Pásy tak lze kdykoliv sejmout. X-Skin má dvě různá materiálová provedení upínacího mechanismu – plast (lehčí) a kov do situací, kdy je potřeba odolnost materiálu.

Výběrem vhodných lyží to nekončí

Co se týče vázání, norská Rotteffela vyrábí zdařilou BC verzi svého NNN vázání na stejném principu pod názvem Xplore s invertními piny. Je širší a odolnější, prakticky nezničitelné.

Ke speciálnímu vázání jsou zapotřebí i odpovídající boty. Model Skarvet Advance GTX od firmy Alfa vypadá jako dokonalé pohorky – jsou celokožené (veškerá kůže pochází ze zdrojů v EU) s tvrdší podrážkou odpovídající terénu kategorie C/D a protože jsou předtvarované, nemusí se „rozšlapávat“. Boty Alfa Outback A/P/S GTX jsou naopak polární speciály s integrovanými kamašemi – podobné konstrukce jako profesionální horolezecké boty do Himalájí.

Åsnes také nabízí v dobré cenové relaci široký výběr jedno- a dvoudílných holí s osmisegmentovou šroubovací hmoždinkou, jejíž rozpor umožňuje jemné dotahování a nepovoluje se. Do hlubokého sněhu mimo cesty pak určitě oceníte stylové košíčky z kožených řemínků.

Backcountry je o tom si to užít

Idea BC lyží je jasná: jděte tam, kam vás srdce táhne. Nepotřebujete upravené stopy – ale ani odměnu v podobě prudkého sjezdu. Backcountry, to je svobodné toulání zasněženou krajinou. A je celkem jedno, jestli svou stopu zařezáváte do ledovců Arktidy, v závějích Krkonoš nebo na zavátých polích okolo Prahy. Důležité je, že je to vaše stopa. Že jste se v jeden moment rozhodli odbočit z vyjeté dráhy a udělat si svou vlastní.

Åsnes

Åsnes dnes produkuje kolem 30 000 párů lyží ročně a je tak lídrem trhu ve svém segmentu. Značka Åsnes je známa pro svou vysokou kvalitu lyží a díky speciálnímu upevnění stoupacích pásů „skin-lock“, které firma představila v roce 2003. Veškeré lyže se dnes vyrábí ve Švédsku a v České republice ve špičkových továrnách s vysokou znalostí a zkušeností výroby lyží.

Lyže a příslušenství značky Åsnes na český a slovenský trh dováží Norská móda. www.norskamoda.cz

Zkušenosti čtenářů

Honza

Kde se u nás dají vyzkoušet a koupit boty na vázání Xplore?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: