Tomáš Petreček chystá pokus o K2. Vystoupat chce přes Česenův pilíř

Tomáš Petreček chystá pokus o K2. Vystoupat chce přes Česenův pilíř

Společně už se podívali na vrchol „osmitisícovek“ Gasherbrum I a Gasherbrum II. Koncem června odletěli horolezci Tomáš Petreček a Marek Novotný do Pákistánu a v následujících týdnech je čeká příprava a pak pokus o výstup na druhou nejvyšší horu světa – K2 (8611 m n. m.). Tým doplní Pavol Lupták, který se výškovému horolezectví věnuje dlouhodobě.

Plán má trojice z Moravskoslezského kraje jasný – vylézt na vrchol Česenovým pilířem – na rameno K2 – a dále přes Bottleneck na vrchol. A to vše bez kyslíku a výškových nosičů – tedy jen s vlastními silami a vůlí.

Loni se Tomáš Petreček společně s Markem Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat (8125 m). Jejich pokus o vrchol zhatilo počasí ve výšce asi 7800 m, oba horolezci proto museli “pozpátku” slézt bez jediného zaváhání nejvyšší skalní stěnu světa s převýšením přes čtyři výškové kilometry. Na podrobnosti o expedici jsme se zeptali v rozhovoru.

Fakta o K2

K2 (Čhogori) drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami – je zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přesto, že je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. Navíc jsou její svahy mnohem strmější a obtížnější. První úspěšný výstup na K2 se odehrál 31. července 1954.

Česenův pilíř protíná jižní stěnu K2. Pokoušel se o něj Angličan Doug Scott roku 1983 a Slovinec Tomo Česen roku 1986. Česen prostoupil celý pilíř do 8100 metrů, kde se napojuje na klasickou cestu. Odtud sestoupil. Jeho výstup dokončili až k vrcholu hory Španělé v roce 1994. Později tuto trasu zopakovalo několik dalších výprav. Jedná se o nejbezpečnější trasu na K2.

Tomáš Petreček po návratu z Rupálské stěny.

TOMÁŠ PETREČEK

Rodák z Opavy, profesionální hasič a člen týmu Black Hill/Salomon-Suunto se věnuje horskému kolu, běhu, horolezectví, plavání a kajaku. Už skoro deset let se umisťuje v top desítce na světových kláních v adventure race. Zúčastnil se několika expedic na osmitisícovky, v roce 2013 úspěšně vystoupil na Gasherbrum I a II (8080 a 8034 m). Řídí se heslem: Limity existují pouze v lidské mysli. www.tomaspetrecek.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: