Terezina vyhlídka

Terezina vyhlídka

Vyhlídkové místo na tzv. Terezínské cestě JZ od zámku Jezeří, které je pojmenované po dámě z rodu Lobkowiczů.

V minulosti tu stával dřevěný vyhlídkový altán, z něhož se dochovala jen kamenná podezdívka vytvářející vyhlídkovou plošinu a trosky bývalého schodiště. Vyhlídka, nazývaná také Terezčino sedátko, bývala dříve oblíbeným výletním místem. Díky vzrostlým stromům uvidíme jen západní svah hory Jezeří. Podíváme-li se ale dolů, nahlédneme do měsíční zdevastované krajiny dolu Československé armády, nad kterou se vznáší oblaka prachu – povrchový důl pracuje „na plné pecky“. Severně, hluboko pod námi, je v údolí schovaná malá přehrada Jezeří, postavená v letech 1902 – 1904 knížetem Moritzem Lobkovitzem. Tu ale z vyhlídky neuvidíme.

Přístup:

Z Vysoké Pece nejprve po žluté značce po asfaltové silničce až do míst, kde je křižovatka cest. Žlutá značka tady uhýbá vpravo mírně dolů, doleva odbočuje silnička, ale my jdeme už beze značky stále rovně a také pořád vzhůru. Na další křižovatce se držíme vpravo a kráčíme téměř po vrstevnici, místy jsou vidět části povrchového dolu. Ještě krátké a mírné stoupání a vpravo se objeví Tereziina vyhlídka. Na vzdálenosti asi 3 km je převýšení 200 m. Odtud se dá pokračovat po silničce stále vzhůru až na modrou značku a tady jsou dvě možnosti.

1) Vpravo po modré s odbočkou k nepatrné zřícenině hradu Starý Žeberk a pak dál na zámek Jezeří (od vyhlídky cca 5 km).

2) Na modré značce vlevo – na Lesnou, s možností odbočit na vrchol hory Jedlová s téměř 80 m vysokým vysílačem (od vyhlídky přes Jedlovou až na Lesnou cca 10 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: