Střmen – bývalý skalní hrad

Střmen – bývalý skalní hrad

Vysoká skála, na které stával hrad Střmen (někdy také Střemen), se nalézá na počátku okruhu Teplickým skalním městem v komplexu Adršpašsko-teplických skal.

Označení zřícenina pro tento případ není vhodné, neboť z hradu se na nedochovalo téměř nic. O historii hradu mnoho pramenů není. Ví se jen, že tam hrad stál nejspíš již od 13. století a patrně spolu s nedalekým Adršpachem zajišťoval strážní funkci ještě za Karla VI. Vypleněn byl  již za husitských válek, definitivně vzal za své ke konci 16. století, kdy po té, co se stal útočištěm loupeživých rytířů, byl vypleněn slezskými vojsky. Hrad byl patrně celý ze dřeva, neboť nepřístupná skála dokonale nahrazovala hradby i hlavní věž.

Dnes je tato skála oblíbenou vyhlídkou, jedním z mála míst, odkud lze Teplické skály pozorovat shora. Poloha nejvyšší vyhlídky převyšuje 600 m n. m.

Od hlavní cesty vede k hradu odbočka strmě vzhůru do skal po soustavě 300 kovových schodů.  Nahoře tyto dlouhé, přesto pohodlné schody střídají strmé žebříky, jejichž zdolání již vyžaduje trochu dovednosti a odvahy. Z malé plošiny, kde byla patrně hlavní budova hradu, vedou ještě jedny strmé schody na nejvyšší skalní věž, odkud lze přehlédnout nejen okolní skály, ale průhledem je vidět až na Javoří hory.

Přístup:

Ke Střmenu se lze dostat ze Střmenského podhradí, kde je několik hotelů a restaurací, parkoviště, zastávka autobusu i vlaku. Teplice nad Metují jsou odsud vzdáleny po červené či modré TZ asi 2 Km. Od vstupu do Teplických skal je to k odbočce pod Střmenem 1 Km po modré TZ.

Střmen leží na trase placeného vyhlídkového okruhu Teplického skalního města. U pokladny u vstupu je třeba si zakoupit vstupenku. Tento okruh má 5,9 Km. Za Střmenem pokračuje trasa kolem roztodivných skalních útvarů k horolezecké chatě U Skalní nevěsty, odkud vychází  nezapomenutelný okruh přes chrámová náměstí, skalní stěny, dómy a soutěsky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: