Sportovní lezení nad Lago di Garda

Sportovní lezení nad Lago di Garda

S blížícím se podzimem, zkracujícími se dny a nižšími teplotami nemusíte nutně začít přemýšlet o uložení sportovního náčiní na půdu a popíjení čaje v křesle u plápolajícího krbu. Zůstaňte naladěni na letní vlně a vydejte se na místo, kde snad sezóna nikdy nekončí a slovní spojení „škaredé počasí“ je téměř neznámé…

Lago di Garda leží v těsné blízkosti italských Dolomit v provincii Trentino a přestože je obklopeno až dvoutisícovými vrcholky, panuje zde příjemné středomořské klima od časného jara až do dlouhého podzimu. To díky vlahému jižnímu větru zvanému Ora, který přináší do údolí Sarca teplý jižní vzduch. K tomu si připočtěte nejlepší zmrzlinu na světe, výtečnou italskou pizzu, nezapomenutelnou vůni cypřišů a oliv a téměř neomezené možnosti sportovního vyžití. Tak právě v tomto outdoorovém ráji si pod hřejivým italským sluncem můžete letní sezónu prodloužit.

Sportovní lezení

Možností, jak na Lago di Garda aktivně strávit čas je opravdu mnoho. Od vodních sportů přes  horská kola až po skalní lezení. Svůj světový věhlas ale Lago di Garda získalo především díky sportovnímu lezení. Také proto se zde každý rok sjíždějí lezecká esa z celého světa na dnes už kultovní festival Rock Masters. Nemusíte být ale nutně nabouchaní sportovci, kteří visí za jeden prst na miniaturním chytu v převise. Tohle místo je nepřebernou pokladnicí možností pro každého. I pro úplné začátečníky.

Jste spíše fanoušci zajištěných cest neboli via ferrat? Žádný problém! I v tomto směru má Lago di Garda co nabídnout

Nezapomenutelná atmosféra

Protože se jedná o opravdovou Mekku skalního lezení, můžete se těšit, že na vás bude všudypřítomná horolezecká atmosféra dýchat na každém kroku. Nejvíce to poznáte při večerních procházkách po historickém městečku Arco. Málokdo odolá, aby neutratil alespoň pár Euro ve více než desítce horolezeckých krámků soustředěných v jedné dlouhé uličce, které lákají turisty na nízké ceny i nejnovější kolekce, které jinde neseženete.

Než vyrazíte na Gardu, pořiďte si kvalitního lezeckého průvodce (Best of Arco nebo Arco Summer Spots).

Perfektní jištění

Lago di Garda je skutečně moderní sportovní lezeckou oblastí se vším všudy. Udržované přístupy ke skalám či přehledné značení cest, to je na Gardě samozřejmostí. Co však lezci nejvíce oceňují, a začátečníci dvojnásob, je opravdu kvalitní a hustě osazené jištění nýty a borháky. Tak jak je už dnes při sportovním lezení zvykem. Zejména začínající lezci se tak mohou bez obav učit tahat cesty na prvního, protože jištění je ve většině lokalit osazeno maximálně po dvou metrech i v trojkových a čtverkových cestách.

Nejlepší lokality

V okolí Lago di Garda jsou stovky skalních sektorů, ale některé jsou pěkné více, některé méně. K nejvděčnějším patří ty s výhledem na jezero.

Belvedere

Osobně za úplně nejkrásnější lokalitu považuji Belvedere pod městečkem Nago. Spodní sektor je vhodný hlavně pro úplné nováčky, kteří se zde můžou postupně zdokonalovat od těch úplně nejjednodušších cest a postupně přidávat na obtížnosti. Naopak horní část už jsou poctivé linie od 5c až po 7b. Co je zde ale nejlepší, je překrásný výhled na jezero jako odměna vždy, když dolezete cestu až na vrchol.

Zkuste Central Sector a cestu „Cato Zulú“ za 6b+. Jedná se o nádhernou linii v kolmé skále na osamělou věž

Nago

Nago to jsou především krásné dlouhé linie na vyhřátém vápenci, které málokdo při své cestě na Gardu vynechá. Celkem šest sektorů nabízí přes 100 lezeckých linií ve všech stupních obtížnosti. Spodní sektory jsou vhodnější zejména po méně zdatné lezce nebo rodiny s dětmi. Jak ale stoupáte vzhůru do kopce, stupňuje se i obtížnost až na 7c a najdete zde i prásk za 8c.

Corno di Bo‘

Položené plotny Corno di Bo‘ je spíše taková legrácka, ale perfektně se zde naučíte lézt na tření a krásně se zde cvičí i vícedélkové lezení. Obtížnost je spíše začátečnická, ale nejdelší cesta zde má přes 100 metrů a 4 délky. Navíc lezete přímo nad hladinou jezera, takže atmosféra je naprosto úžasná a po lezení můžete hned svlažit unavená těla ve vodě.

Muro dell‘ asino

Lokalita situovaná přímo nad Arcem z druhé strany Monte Colodri. Rodiny s dětmi a začátečníky nadchne a pohltí tzv. Baby Wood se zhruba desítkou těch nejjednodušších cest. A až se rozlezete zkuste až 30timetrové linie v hlavím sektoru od 5a až po 7b. Je to paráda, vřele doporučuji.

Se souhlasem převzato z horomagazin.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: