Skalní hradby Ptačí kupy

Skalní hradby Ptačí kupy

Mohutné skalní hradby v západní části Hejnického hřebene severně od Hejnic. Vrchol a severozápadní svahy jsou součástí stejnojmenné přírodní rezervace se zbytky původního lesa, na severovýchodním svahu je ve skalním výklenku umístěn tzv. Mützelův obrázek.

Na obrázku je Panna Marie s Jezulátkem, namalovaná na počest lesníka, kterého tady roku 1866 těžce ranili pytláci. Poměrně obtížně přístupná vrcholová skála, rozdělená rozsedlinou, nabízí daleký výhled na Frýdlantsko a západní část hor. Druhý vrchol, tzv. Malé kupy, není běžným návštěvníkům dostupný.

Přístup

Jednou z možností je trasa po červené značce: Nová Louka – Holubník – Ptačí kupy, nebo Nová Louka – Hřebínek (žlutá, zelená žlutá), delší a náročnější trasa je z Ferdinandova přes vodopád Velkého Štolpichu a Krásnou Maří (zelená, žlutá, červená). Těžko říci, co je lepší – zda jít krkolomnou cestou z Ptačích kup dolů směrem k Hřebínku, nebo tentýž terén lézt nahoru.

Směrem dolů se totiž pěšina prodírá mezi většími či menšími balvany, místy vede přímo po kamenech. V jednom zvláště exponovaném místě je prakticky nutné sjet přímo po zadku (i když mladí tu skáčou dolů jak kamzíci). Následuje dalších téměř půl kilometru po kamenité, mokré a špatně schůdné cestě příkře dolů až k rozcestí Pod Ptačími kupami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: