Skalní hrad Helfenburk

Skalní hrad Helfenburk

Skalní hrad Helfenburk, zvaný též Hrádek, najdete kousek od Úštěka, uprostřed lesů. Patří mezi největší skalní hrady v ČR a největší hrady v regionu.

Dnes jsou z něj pochopitelně jen ruiny, díky úsilí dobrovolníků z občanských sdružení za podpory města Úštěk je však dlouhodobě rekonstruován a udržován. Byl obehnán obvodovými hradbami a pracuje se dále na jeho vnitřní části.

Návštěvníka překvapí, jak je velký. Helfenburk je také zajímavý tím, jak využívá a propojuje pískovcové skály s vlastní stavbou. Jednotlivé skalní části hradu jsou spojené lávkami a můstky, můžete si projít mezi skalami do různých prostor a pater bývalého hradu. Největším lákadlem však bude nejspíš před pár lety zpřístupněná hlavní věž, z níž je možné se těšit výhledem po okolních lesích a kopcích.

Dobrovolníci pečující o hrad zde mají svou pracovní chatu a tábořiště, v případě zájmu vám mohou poskytnout i informace o hradu. Ten je bezplatně přístupný po celý rok, hlavní věž je však mimo sezónu otevřená pouze o víkendech.

V areálu hradu a jeho okolí není problém stanovat a tábořit, po domluvě s dobrovolníky je možné si na jejich polní kuchyni i ohřát večeři nebo snídani. Je tedy ideálním místem pro přenocování na delších výletech. Helfenburk se nachází v Ptačím dole, který svým charakterem připomíná blízké Kokořínsko, ačkoli leží již mimo hranici CHKO.

Nejkratší cesta sem vede z Úštěka po žluté značce, asi 6 Km, z toho 3 Km po silnici a zbytek krásným údolím Ptačího dolu. Tip na delší výlet by mohl vést z Dubé přes Pavličky, odtud některou z turistických tras kolem pískovcových skal a jeskyní do obce Skalka. Ze Skalky pak po žluté značce asi po půl Km odbočíte ze silnice a za chvíli již vstoupíte do údolí lemovaného pískovcovými skalisky, které vás provede až ke Hrádku. Zde uvítáte bezpečné místo na nocleh a za ranního světla si můžete prohlédnout hrad.

Pokud vyrazíte z Helfenburku směrem na Úštěk, je možné vystoupat od rozcestníku Ptačí důl neznačenou cestou k silnici na Ostré a po žluté odsud navštívit horu Kalvárii, s nedávno rekonstruovaným poutním místem, barokní kaplí a křížovou cestou, vkusně zasazenými do krajiny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: