Schilthorn: po stopách Jamese Bonda v první otáčecí restauraci Alp – Piz Gloria

Schilthorn: po stopách Jamese Bonda v první otáčecí restauraci Alp – Piz Gloria

Vrchol Schilthorn (2973 m) neboli Piz Gloria nad údolím Lauterbrunnen je dostupný jedině pěšky nebo lanovkou z městečka Mürren. Na jeho svazích si užijete kromě pohodových horských výletů také řadu adrenalinových zážitků, jako je exponovaný chodník Thrill Walk v mezistanici Birg a velkým lákadlem na samotném vrcholku je také návštěva expozice Bond World nebo první otáčecí restaurace v Alpách Piz Gloria.

Okolí města Interlaken patří svou outdoorovou nabídkou mezi špičku v podhůří Bernských Alp. Možností na pěší túry na dohled impozantní trojce vrcholků Jungfrau (4158 m), Mnich (4107 m) a Eiger (3970 m) je tu nespočet, další radovánky se odehrávají na březích dvou azurových jezer – Thunersee a Brienzersee – mezi nimiž Interlaken leží.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

Údolí vodopádů

Bezmála třítisícový Schilthorn má být zlatým hřebem našeho výletu do Švýcarska, což se splnilo do puntíku. Hora leží na západ od údolí města Lauterbrunnen, jehož jméno v překladu znamená „Samé vodopády“. Jak jméno příznačně napovídá, vodopádů se tu téměř nedopočítáte, v celém údolí jich ze strmých několikasetmetrových skalních stěn padá celkem 72!

Mohutný Staubbachfall je vidět hned od nádraží v Lauterbrunnenu, které je významným dopravním uzlem pro cestu do sedla Kleine Scheidegg a dál na Jungfraujoch (3466 m). My ale nasedáme do autobusu směr Stechelberg, který leží asi 10 minut jízdy a o pár dalších vodopádů dál v údolí.

Nasedáme do kabinkové lanovky a rychle se vznášíme nad skalní bariéru údolí a obdivujeme nejdelší vodopád ve Švýcarsku – Mürrenbachfall, dlouhý 417 m. Na vrchol nás čeká převýšení víc než dva výškové kilometry a tři přestupy: v Gimmelwaldu, Mürrenu a Birgu.

Poklidné horské městečko Mürren je rájem pro milovníky outdooru a adrenalinu. Vyrazit tu můžete na krásné horské túry, přes vzdušnou feratu Mürrenklettersteig nebo se proletět s paraglidem nad vodopády. Přečtěte si více!

Otáčecí restaurace Piz Gloria

Z vrcholu Schilthornu se otvírají fenomenální výhledy na velikány Bernských Alp včetně neblaze proslulé severní stěny Eigeru. 360stupňový výhled do hlubokých zelených dolin a na skalnaté vrcholky pokryté zbytky sněhu nemá chybu.

Mezi turisty je Schilthorn oblíbený také díky první otáčecí restauraci na světě. Pokud si v restauraci s kruhovým půdorysem dáte něco na zub (ceny obdobné jako v dolině, vysokohorské přirážky se bát nemusíte – brunch 33 franků, Bond Burger 23 franků), stůl se během asi 45 min otočí dokola a vy se můžete příjemně pokochat.

Schilthorn patří mezi turisty k poměrně oblíbeným cílům – láká také řadu návštěvníků z Asie. Mnoho z nich sem jede s cílem vyfotit se na sněhu a šáhnout si na něj, proto nebuďte překvapení z Indů fotících se svlečení do půl těla na sněhu.

Bondův svět

Vrchol proslul také svou rolí v bondovce Ve službě Jejího Veličenstva z konce šedesátých let. Filmaři na místo narazili celkem náhodou. Lanovka už tehdy byla vybudovaná, ale chyběly peníze na dokončení budovy, příjmy z natáčení byly tedy vítanou finanční injekcí.

Dnes si ve spodním podlaží můžou milovníci agenta 007 přečíst pikantnosti z natáčení, zhlédnout nejzajímavější scény a vyfotit se v bobu, ve kterém prchal James Bond před ozbrojenými zloduchy. V ukázkách uvidíte, jak se George Lazenby a Diana Rigg prohánějí – na dnešní poměry v úsměvných retro kombinézách – na lyžích po zasněžených svazích, při filmování za ně ale zaskakovali přední švýcarští sjezdaři té doby. Diana ani neuměla lyžovat, a tak ji při filmování táhli na saních a ona jen imitovala pohyb na lyžích.

Vzdušné zážitky v Birgu

Za zastávku stojí také mezistanice lanovky na vrcholku Birg. Na odvážlivce, kteří netrpí závratí, tu čeká terasa s prosklenou podlahou Skyline Walk. Ještě větším zážitkem je pak kovový ochoz ve skalní stěně – na 200 metrů dlouhém Thrill Walku zkusíte přejít lanový most nebo prolézt drátěný tunel nad několikasetmetrovou propastí.

Pokud i tak adrenalinu nemáte dost, vyzkoušejte feratu nebo paraglide v Mürrenu!

Praktické informace

Více informací o Schilthornu najdete na webu: www.schilthorn.ch.

Doprava

Vlakem z Interlakenu do Lauterbrunnenu (pozor: vlak se ve stanici Zweilütschinen rozděluje – jedna část míří na Lauterbrunnen, druhá do Gridewaldu).

Z Lauterbrunnenu autobusem asi 10 min do Stechelbergu.

Ze Stechelbergu lanovkou se třemi přestupy v Gimmelwaldu, Mürrenu a Birgu. Lanovka byla v roce 2018 v ceně Travel Swiss Passu.

Více o výhodách Swiss Travel Passu najdete na stránkách MojeSvycarsko.com.

Pěší túry

Po svých se na Schilthorn dostanete z městečka Mürren (1400 m převýšení, cca 5 – 6 h) nebo z mezistanice Birg (300 m převýšení, cca 1,5 h).

Ubytování

Valley hostel v Lauterbrunnenu – rodinný hostel s výhledy na vodopády.

Hotel Alpenruh v Mürrenu – tříhvězdičkový hotel se slunnou terasou a famózními výhledy na Eiger.

Bližší turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury.

Autorka: Natálie Kohoutková

Od malička se věnuje všemožným sportům od orientačního běhu, kola, vysokohorské turistiky až po lezení ferat. Ráda cestuje a poznává nová místa a kultury, dovolenou nejradši tráví na horách s batohem na zádech. Na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo skloubit práci s láskou k horám a nejrůznějším aktivitám v nich.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: