Salewa Responsive Technology: vybavení, které vrací energii

Salewa Responsive Technology: vybavení, které vrací energii

Náročné zimní podmínky kladou na outdoorové vybavení, oblečení a obuv specifické požadavky. Kvalitní materiály a precizní zpracování jsou základem spolehlivého vybavení. Značka Salewa však zamířila ve vývoji ještě dál. Na trh uvedla revoluční technologii inteligentní tkaniny Responsive, která navrací energii zpátky tělu. Jak přesně to funguje?

Energie z nitra země

Představ si jižní stěnu hory, která ukládá energii ze slunce a pak ji pomalu uvolňuje. Přesně tak funguje inteligentní tkanina s technologií Responsive, která využívá fyzikálních vlastností přírodně se vyskytujících termoaktivních minerálů. Lidské tělo vyzařuje infračervené záření (energii), které tyto minerály dokážou pohltit, uložit a postupně jej vyzařují zpátky k tělu. Naše tělo tak získá recyklovanou dávku energie, která by jinak unikla pryč.

Lepší výdrž i regenerace

Během fyzické aktivity energie recyklovaná technologií Responsive proniká hluboko do svalové tkáně. Podporuje rozšíření kapilár a stimuluje krevní oběh. Tento přirozený biologický proces vede k lepší termoregulaci, lepšímu okysličení tkání a svalů a efektivnějšímu využití kyslíku. Výzkumy ukázaly, že oblečení s technologií Responsive pomáhá sportovcům udržet si při delším výkonu nižší hladinu laktátu, tedy soli kyseliny mléčné, která vzniká ve svalech v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu čili výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Tkanina s Responsive technologií tak umožňuje lepší fyzický výkon, výdrž a soustředění.

Svou roli hrají termoaktivní minerály také během fáze odpočinku. Infračervené záření podporuje mikrocirkulaci a dává pocit většího pohodlí a tepla. Snižuje také únavu svalů a urychluje regeneraci.

Produkty s Responsive technologií

Technologii Responsive využívají produkty z řady AlpineWool® Responsive, Tirol­Wool® Responsive, Durastretch Responsive and Powertex Responsive. Přidána je také jako extra termoizolační vrstva do zimních membránových bund nebo softshellových kalhot, jako vnitřní podšívka ve spacácích, jako je Diadem nebo Rozes, nebo do stélky zimních modelů bot Salewa MTN Trainer 2 Winter GTX.

Naše testerka měla možnost otestovat bundu Salewa Ortles Hybrid Jacket. Tahle skvělá izolační bunda vyniká velmi malou hmotností a objemem a taky jedinečnou technologií hybridní izolace TirolWool® Responsive. Jak se osvědčila? To se dozvíte v naší recenzi Světa outdooru.

Salewa Cristallo Warm Merino Responsive Women´s Long Sleeve BaselayerRolle Polarlite Responsive Men´s Jacket
Dámské teplé hybridní triko je ideální první vrstvou pro intenzivní sporty v chladném počasí. Speciální pletenina z 78 % vlny merino a 22 % polyamidu s technologií Responsive přináší ideální kombinaci pohodlí, tepelné izolace, rychlého schnutí a funkčních vlastností technologie Responsive. S certifikátem udržitelnosti bluesign.Lehká, větruodolná a prodyšná pánská fleecová bunda vhodná jako střední nebo svrchní vrstva pro speed-hiking a další horské sporty v rychlém tempu. Díky technologii Responsive napomáhá bunda správné termoregulaci a podporuje výkon.

Jak oblečení s Responsive technologií používat?

  • Ideální doba nošení pro maximalizaci účinků je šest a více hodin, obléci ho je dobré aspoň 30 minut před fyzickou aktivitou. Po dvaceti minutách aktivity začnou minerály vyzařovat infračervené záření zpátky k tělu.
  • Infračervené záření nemá žádné zdraví škodlivé účinky ani neovlivňuje činnost elektroniky (hodinky, telefon, lavinové vyhledávače, kardiostimulátor).
  • Nezáleží, zda je Responsive vrstva přímo na kůži nebo až jako druhá či třetí vrstva.
  • Čím větší plochu těla pokrývá oblečení s Responsive technologií, tím větší má efekt. Více vrstev naopak efekt neznásobí.

Co je to infračervené záření?

Všechny organismy na planetě jsou vystaveny různým druhům elektromagnetického záření vycházejících ze Země i ze Slunce. Jejich účinky se různí od zdraví přínosných až po škodlivé. Technologie Responsive využívá fyzikálních vlastností přírodně se vyskytujících termoaktivních minerálů a funguje na principu dlouhovlnného infračerveného záření. Infračervené záření je jednou ze složek elektromagnetického záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Infračervené záření vyzařují všechny objekty na planetě, včetně lidského těla. Ačkoli je lidskému oku neviditelné, vnímá člověk infračervené záření jako jemné sálavé teplo, které proniká do svrchních vrstev kůže. Využívá se pro své blahodárné účinky po celá staletí. Vývoj technologií umožnil využívat čisté dlouhovlnné infračervené záření (FIR zkratka pro far infra red) pro terapeutické účely. Oblibě se těší například infrasauny, nové možnosti nabízejí i infračervené lampy nebo právě oblečení obohacené o termoaktivní minerály vyzařující infračervené záření.

Jak vzniká oblečení s Responsive technologií?

Aktivní částice jsou přidány do granulátu (tzv. masterbatch), který při výrobě syntetických tkanin slouží k obarvení a dodání specifických funkčních vlastností tkaniny. Vzniká tak vysoce funkční umělé vlákno, z něhož je možné v kombinaci s dalšími materiály vyrobit jedinečné hybridní tkaniny pro outdoorové aktivity.

Termoaktivní minerály jsou pevnou součástí oděvu a v průběhu času se z tkaniny nevymyjí. Použity jsou různé směsi minerálů s rozdílnými účinky, přesné složení je však chráněno patentem. Minerály obsahují přirozeně se vyskytující prvky, jako je hořčík, vápník, titan, sodík, hliník, křemík, germanium, zirkonium a další.

Dobrodružství pod křídly orla – to je motto značky Salewa, která patří ke světové špičce ve výrobě outdoorového vybavení. V její nabídce najdeme oblečení, obuv, batohy, spací pytle, stany, horolezecké vybavení a další příslušenství a doplňky.

www.salewa.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: