ROZHOVOR: Před startem cítím pokoru, říká Michal Krčmář

ROZHOVOR: Před startem cítím pokoru, říká Michal Krčmář

Michal Krčmář letos reprezentoval Česko na olympijských hrách již potřetí. Jak se na svou účast na hrách v Pekingu dívá s odstupem času? Jak se vyrovnává s kočovným životem sportovce a jaké vztahy panují v biatlonovém týmu? To vše se dočtete v našem rozhovoru…

V čem pro tebe byla tahle olympiáda jiná než ty předchozí?

Tady je odpověď jednoduchá 🙂 Byla jiná díky všem těm opatřením a omezením, která jsme kvůli Covidu museli dodržovat. Ale i přes to všechno musím říct, že duch a atmosféra olympiády byly zachovány. Za to jsem byl moc rád. 

Podmínky v Číně byly celkem extrémní. Silný vítr a mráz, vysoká nadmořská výška… Jak ses s tím vyrovnával? 

Máte pravdu, letošní olympiáda nás prověřila snad ze všech úhlů, ze kterých je to možné. Co se týče zimy, tak i díky tomu, že mi tolik nevadí, jsem se s tím vyrovnal celkem dobře. V Číně jsme byli i dostatečně dopředu před závody, takže na nadmořskou výšku měl každý z nás dostatek času se aklimatizovat. S čím jsem ale nejvíc bojoval, byl vítr. A musím říct, že za celou olympiádu se mi to úplně nepovedlo. To mě naopak mrzí.

Bohužel to tentokrát na olympiádě necinklo. Dalo se za daných podmínek něco udělat líp?

Nemyslím si, že bych něco mohl udělat lépe. Příprava vyšla dobře a v každém závodě jsem udělal maximum, co za daných podmínek šlo. Letos to zkrátka na lepší než 16. místo nestačilo. Tak to prostě je a zároveň je to pro mě motivace dál. 

V jednom z rozhovorů jsi říkal, že sportovce víc formují jeho neúspěchy než úspěchy. Co ses v tomhle směru za svou kariéru naučil? 

A pevně si za tím stojím. Když člověk uspěje, vlastně ani tolik neanalyzuje, jak se to stalo. Ale když se mu závod nepovede, tak v něm ten závod leží hodně dlouho a přemýšlí nad ním. Pokud si to dokáže vyhodnotit správně, je to právě to, co ho posouvá dopředu. Já jsem se naučil, že každý závod je jiný, nový, a v každém na vás čekají nové nástrahy. Kolikrát už jsem si řekl, jsi zkušený, zažil jsi toho tolik, nic tě nepřekvapí… ne, takhle to nefunguje 🙂 Pokora před každým startem je důležitá, ale pozor… ne strach, ten je špatně. 

Biatlonový tým působí navenek jako sehraná parta. Dokážete se navzájem podpořit a jak tohle fungovalo na olympiádě?

U biatlonu máme velkou výhodu v tom, že jsme malý svaz a každý se zná s každým. Víme, co jeden od druhého můžeme čekat, ať už jste sportovec, trenér, servisman nebo kdokoli další z týmu. Trávíme společně deset měsíců z roku, takže i velmi lehce poznáte na ostatních, jestli jsou ve své kůži a kdy potřebují podpořit, nebo naopak je nechat o samotě a dopřát jim klid. Na olympiádě to nebylo jiné, ale upřímně musím uznat, že mi chybí banda kluků, co ukončili kariéru… Ondra, Boušek, Jarda a i spousta dalších, co třeba nebyli tak úspěšní, ale tvořili ten tým a atmosféru. Teď se tvoří parta nová, nové vzpomínky, nové okolnosti. Sám jsem zvědav, co tato obměna přinese.

Michal Krčmář

Michal je rodák z Krkonoš a reprezentuje Českou republiku v biatlonu už desátou sezonu. Startoval v českých barvách jak na mistrovstvích světa, tak na posledních třech olympijských kláních. Jeho největším úspěchem byla stříbrná medaile ze sprintu na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018.

Uvidíme tě za čtyři roky na olympiádě v Itálii?

Těžká otázka 🙂 Nemůžu nic slíbit… čtyři roky jsou ve sportu dlouhá doba a záleží na mnoha okolnostech. Ale pokud vše bude fungovat, zdraví mi vydrží a mé výsledky budou konkurenceschopné, tak ano… chtěl bych ještě jet na olympiádu do Itálie. 

Závodění obnáší spoustu cestování. Jak se zvyká na kočovný život a co ti pomáhá ho zvládat?

Nejvíce mi asi pomohlo, že už jsem to takhle měl od dětství. Zabalit, odjet, vybalit, vyprat a zase zabalit… pořád dokola, pak už vám to ani nepřijde a berete to tak automaticky. V dnešní době už je taky vše jednodušší… zavazadla, boxy na střechu, nosiče na kola… prostě vše, co se vám vybaví, tak usnadňuje cestování. Já osobně využívám produkty od značky Thule a nedám na ně dopustit, ať už je to promyšleností systému, kvalitou zpracování nebo využitím odolných materiálů.

Jaké jsou tvé oblíbené nebo osvědčené kousky vybavení značky Thule?

Mám tři hlavní, co nejvíce používám. V létě je to nosič na kola Thule EasyFold XT, v zimě střešní box Thule Vector Alpine a celoročně využívám zavazadla. U nich se mi nejvíce osvědčila kolekce cestovních tašek Thule Chasm, je odolná a vhodná do každého počasí. 

„Zavazadla Thule používám celoročně,“ říká Michal Krčmář.

Co bys doporučil mladým sportovcům, kteří by tě chtěli následovat? 

V dnešní době nejčastěji pozoruji, že se už v mladém věku na děti tlačí, aby dosáhly výsledků. Za mě osobně to není dobře. V dětství by měl člověk dělat sport pro radost. Klidně více sportů, nejhorší je brzká specializace. Nestresovat se tím, jestli jsem úspěšný nebo ne. Pokud má přijít úspěch, tak přijde, a věřte mi… toho stresu bude tolik, že se vyplatí si ho v dětství ušetřit. Takže radost, mělo by je to bavit a ony samy musí chtít. 

Když zrovna netrénuješ, čemu rád věnuješ čas? Co tě baví? 

Sport je můj život. Tím, že aktivně sportuji, tak si ve volném čase vyměním role a rád se koukám na sport jako fanoušek, ať už osobně na stadionech, závodištích nebo jen tak doma v televizi. Samozřejmě tím, že jsem hodně na cestách a pryč, tak velmi rád trávím večery s rodinou, například u ohně a povídáním si… to je to, na co se vždy po sezóně nejvíce těším. Na své blízké a rodinu kolem sebe.

Důmyslná a komfortní řešení pro přepravu nejrůznějšího sportovního vybavení nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdeme nosiče na kola, střešní boxy, ale také nejrůznější doplňkovou výbavu pro ochranu vybavení, odolné cestovní tašky nebo outdoorové batohy.

www.thule.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: