ROZHOVOR: Jak a proč Martin Úbl vytyčil první dálkovou Stezku Českem

ROZHOVOR: Jak a proč Martin Úbl vytyčil první dálkovou Stezku Českem

Dobrodruh Martin Úbl procestoval s kamarády řadu odlehlých míst, která nejsou v nabídce žádné cestovky. O svých cestách přednáší, píše fejetony a vydal tři humoristické knihy: Neuvěřitelné příhody z hor, Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor a Lehce neuvěřitelné příhody z hor. Jak vznikl nápad vytyčit přes české hory dálkovou Stezku Českem a co ho na chození dlouhých trailů nejvíc baví?

Jak vznikl nápad na dálkovou Stezku Českem? Co byla vaše motivace ji vytyčit?

Nápad vznikl v Kanadě ve stanu. Na jednom z nejtěžších treků na světě, Great Divide Trailu nám v noci čenichal medvěd kolem stanu a venku už týden pršelo. Přišlo mi hrozná škoda, že přestože v ČR máme perfektní značení od KČT a spoustu dobrodruhů, co chodí po horách, zde takový dálkový trek není. Tak jsme ho vloni v září po návratu začali s kamarády dávat dohromady. A dneska je to tak, že díky KČT se jedná o oficiální přechod ČR, který by měl být zařazen do Evropské sítě dálkových tras, a píší o něm v aktuálním čísle amerického Forbesu. Takže to, co začalo u medvěda, který nám chtěl ukrást kolíky, se docela posunulo…

Máš zkušenosti se zahraničními dálkovými traily?

Prošli jsme spoustu dálkových trailů, od cest na Balkáně, které byly později pojmenovány Via Dinarica, po GR 20 na Korsice, něco v Nepálu atd. Z těch slavných asi právě Greta Divide Trail v kanadských Rockies, což je trek, na který se vydá ročně maximálně 50 lidí a je to opravdu krásný ale extrémně těžký trail: 800 km z celkových 1200 km je úplně mimo cesty a značení.

Může česká krajina konkurovat velehorám světa?

Může a směle. Trochu jsme se báli, aby zde nebyla hluchá místa, ale vůbec. Každé to pohoří má svoji atmosféru a svá specifika a věřím, že si každý cestovatel na Stezce nalezne to svoje. Upřímně, byl jsem až překvapenej, jak krásný celý ten přechod je.

Prošli jste celou trasu?

Za loňské léto jsme prošli celou Severní stezku. Šlo se nám parádně, i když celkem dost pršelo. Paradoxně jsme hlavně v Orlických horách potkávali účastníky 1000 miles adventure a ti táhli kola totálním bahnem a vyžírali si to daleko víc než my. Což jsme jim nepřáli, ale co si budeme povídat, vždy je dobrý vidět, že je na tom někdo hůř 🙂 Teď na jaře jsme pustili ven také Jižní stezku, kde máme prošlou tak půlku a zbytek nás čeká v dubnu a květnu a těšíme se, to je jasný,

Co tě na dálkových pochodech baví?

Ten klid a to putování. To, že všechno, co potřebuješ, si neseš s sebou, a když se ti někde líbí, tak si tam prostě sedneš a uděláš si kafe, co sis donesla. To, že zpomalíš a že se nemusíš nikam hnát. To, že zmizí minuty a po pár dnech i hodiny a jdeš hlavně podle světla. To, že zapomeneš hesla do počítače. Jak říkal Nohavica v Roku Ďábla: „vstoupí do tebe ten klid a mír…“. On to teda říkal s alkoholem, ale na chození v přírodě to pasuje taky 🙂

Dobrodruh Martin Úbl procestoval s kamarády řadu odlehlých míst, která nejsou v nabídce žádné cestovky.
Dobrodruh Martin Úbl procestoval s kamarády řadu odlehlých míst, která nejsou v nabídce žádné cestovky.

Stezka prochází známá a hojně navštěvovaná česká pohoří, jako jsou Krkonoše či Jeseníky. Kam má zamířit někdo, kdo chce zažít spíš dobrodružství bez lidí?

Ono i v těch Jeseníkách půjdeš spoustou míst, kde ty lidi nejsou. Leckde stačí poodejít o pár kilometrů a jsi sama. Krásným příkladem jsou Pustevny v Beskydech. Tam stačí snad tři kilometry a ty lidi tam prostě nedojdou. Ale samozřejmě menších a hůř dostupných pohořích toto zažiješ častěji. 

Co je Trail Angel a kdo se jím může stát?

Trail Angel je člověk, který se pohybuje někde poblíž toho daného přechodu a nezištně pomáhá těm, kteří jsou na cestě. Může je někam svézt (což u nás není potřeba), ale může je nechat přespat na louce, poskytnout vodu, dobít elektroniku atd. Stát se jím může každý, kdo se nám ozve a domluvíme se, není nic nejjednoduššího:-)

Jaká zajímavá místa prochází jižní varianta?

Určitě nejjižnější bod republiky, který leží na česko-rakouské hranici v přírodním parku Vyšebrodsko. Tedy když půjdeš obě Stezky, projdeš všechny čtyři krajní body – nejvýchodnější, nejzápadnější, nejsevernější i nejjižnější bod České republiky. Jižní stezka Českem také prochází národní parky Podyjí a Šumava, tím pádem na celé Stezce Českem projdeš i všechny čtyři naše národní parky. A stejně jako severní varianta se i ta jižní skládá z deseti atraktivních etap, kde si každý najde to své, a dá se jít na etapy.

Stezka Českem: 2000 km dlouhý a první oficiální přechod Česka kolem dokola.
Stezka Českem: 2000 km dlouhý a první oficiální přechod Česka kolem dokola.

Chystá se ještě verze od severu na jih?

Chystá se toho spoustu 🙂 Už nám lidi psali o verzi ze severu na jih, střední verzi a dalších, takže možností je spoustu a důležité je, že je zájem….

Stezka Českem získala záštitu od KČT, co to pro vás znamená? Podílíte se nějak na značení úseků apod.?

Pro nás to znamená, že jsme oficiálním přechodem ČR a že KČT je oficiálním partnerem celé Stezky. Značení s nimi společně připravujeme, plus koordinujeme společně i další aktivity. Zároveň nás to odlišuje od podobných soukromých projektů, které si může postavit každý. Zde mají turisté tím pádem záruku a záštitu KČT.

Proč myslíš, že dálkové treky všeho druhu zažívají takový boom?

Protože když si to zkusíš, zjistíš, že to je super. Navíc stres a další „civilizační choroby“ byly na vzestupu už před Covidem. Takže buď můžeš brát prášky, nebo to řešit jinak. A jiným řešením můžou být přechody hor, třeba ty dálkové.

Loňské léto ukázalo, že oblíbené lokality přestávají nápor turistů zvládat a zřejmě se do budoucna nevyhneme určité regulaci. Máš četné zkušenosti ze zahraničí, jaký způsob ti přijde smysluplný? Jsi obecně pro nebo proti regulaci?

Hodně jsme to řešili už na Islandu, na Machu Picchu a dalších místech. Myslím, že místa jako Sněžka nebo Adršpach se regulaci prstě nevyhnou, protože už letos ten nápor nezvládala. Vnímám ale, že zde vznikla spousta aktivit, které se snaží o zachování přírody a její ochranu, a to mě naplňuje optimismem.

Vím, že všude se najdou krásná místa. Ale stejně se zeptám, máš tip na místo na trase, které tě překvapilo, které má osobitou atmosféru, a přitom zůstává trochu mimo hledáček lidí?

Mám. Ale nechám si je pro sebe a věřím, že každý, kdo se na Stezku vydá, si najde to své 🙂

Jsi autorem tří humoristických knih z cest. Vyjde i nějaká o Stezce Českem?

Dobrá otázka! Domluvíme se s KČT a věřím, že něco vymyslíme….

Stezku Českem může jít každý! 2000 km dlouhý a první oficiální přechod Česka kolem dokola. Dálková trasa vedoucí podél severní nebo jižní hranice republiky spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější bod ČR. Obě varianty jsou rozděleny do deseti etap a vedou přes nejkrásnější česká pohoří.

Na stránkách www.stezkaceskem.cz najdeš mapové podklady a detailní kilometráž jednotlivých úseků. Na FB skupině Stezka Českem se pak můžete zeptat ostatních na případné další informace, diskutovat atd…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: