Rozhledna Zlatá vyhlídka

Rozhledna Zlatá vyhlídka

Železná vyhlídková věž, připomínající tvarem raketu, byla zpřístupněna v roce 2008, její celková výška je 21,2 m a na ochoz ve výšce 18 m vede 68 schodů. Rozhledna, která je volně přístupná, nabízí výhled do Podkrkonoší, na Černou a Janskou horu a při dobré viditelnosti i na Broumovsko a Orlické hory.

Koncem 19. století tady na návrší Wenzel Donth vystavěl menší domek pro občerstvení výletníků. O něco později, na počátku 20. století, se stal majitelem objektu Vinzenz Donth, který podchytil rozvíjející se turistický ruch a k domku přistavěl velký taneční sál. Další stavební úprava se uskutečnila po první světové válce, kdy byl stávající objekt rozšířen a upraven na celoroční pobyt.  Tehdy budova dostala jméno Zlatá vyhlídka (Goldene Aussicht) a stala se vyhledávaným místem jak pro turisty, tak i pro obyvatele z okolí. Ve 30. letech 20. století přibyla ještě nová jídelna a v souvislosti s rozvojem automobilismu i budova s garážemi. Ještě v té době stála u prosperujícího podniku kamenná vyhlídková mohyla s dřevěným zábradlím.

Po 2. světové válce se chata na Zlaté vyhlídce stala objektem pro odborářskou rekreaci Závodů Antonína Zápotockého z Jaroměře, po roce 1989 vystřídala několik majitelů a pak byla uzavřena. V letech 2006 – 2008 byla historická chata zrekonstruována na bytový komplex a součástí projektu byla i výstavba nové rozhledny.

Přístup

Rozhledna se nachází cca 3 km JZ od Janských Lázní, nejsnazší přístup na návrší Zlatá vyhlídka se stejnojmennou rozhlednou je po žluté turistické značce , která vychází od turistického rozcestí Hoffmanova bouda, bus (1 km). Zajímavost – v Hoffmanově boudě mají nádherná kachlová kamna.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: