Rozhledna Stradonka

Rozhledna Stradonka

Rozhledna Stradonka stojí na skalní plošině nad obcí Stradonice u Peruce na Lounsku (nezaměňovat se Stradonicemi na Berounsku, kde je též známé keltské oppidum).

Byla vystavěna v roce 2009 na místě pravěkého hradiště. Z něj se dnes dochoval pouze zbytek západního valu, který náhorní plošinu kdysi uzavíral. Hradiště bylo osídleno již v paleolitu, posledními obyvateli byli Keltové, kteří jej drželi v letech 1000 až 450 př. n. l., až do příchodu Germánů.

Rozhledna je 6 m vysoká, je celá ze dřeva, použitím materiálu i architekturou upomíná právě na dobu keltského osídlení. Stojí v nejvyšším místě dochovaného zadního valu, ve výšce 291 m nad mořem. V roce 2012 byly v její blízkosti instalovány také pozemní analematické sluneční hodiny. Člověk, který se postaví do jejich středu na určité místo podle ročního období, vrhá svůj stín na dřevěné špalky rozestavěné kolem, které představují jednotlivé hodiny. Na obou krajích valu jsou také dřevěné rozcestníky s ukazateli vzdáleností k dalším českým rozhlednám.

Největším lákadlem je však bezpochyby jedinečný pohled na panoráma Českého středohoří, počínaje Ranou a Oblíkem na levé straně, až po Solanskou horu a Milešovku na pravé straně. Na severu vystupuje do popředí majestátní Hazmburk.

Ke Stradonce se lze dostat buď od Peruce po modré TZ, která také kopíruje Naučnou stezku Perucko. Při příchodu ke vsi Chrastín (4 km) žlutá značka odbočuje vlevo na Stradonice (2 km). Ze Stradonic je pak k rozhledně třeba vystoupat ještě 1 kmpo žluté vzhůru do stráně. Pokud však první odbočku do Stradonic přejdete, potkáte za Chrastínem další odbočku, která vede opět po žluté přímo ke Stradonce z druhé strany (1 km). Do Chrastína je možné přijít také z Libochovic po modré TZ (8,4 km).

Tip na cestu:

Určitě lze doporučit projít si okruh Naučné stezky Perucko, která vede nádhernou přírodou a výjimečným biotopem Debeřského údolí, pod Perucí míjí 1000letý Oldřichův dub a z její horní části se lze kochat výhledy na České středohoří, mimo jiné z altánku Krásné (Čechovy) vyhlídky. NS má celkem 12,4 km a zahrnuje 20 zastávek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: