Rozhledna Nad Prosečí

Rozhledna Nad Prosečí

Mohutná kamenná rozhledna na nejvyšším bodě Prosečského hřebene SZ od Jablonce nad Nisou.

První dřevěnou vyhlídkovou věž tu vybudovali členové Německého horského spolku v roce 1892, v roce 1901 ji zničil blesk. Ta druhá, rovněž dřevěná, tu stála v letech 1908 – 1921. I na ni se podepsaly přírodní živly – zlikvidovala ji letní bouře s vichřicí. Dnešní 24 m vysoká kamenná stavba byla postavena podle návrhu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha v roce 1932 jako tehdy nejmladší rozhledna Jizerských hor.

Její výhledový ochoz je ve výšce 20 metrů, výhled je sice v současnosti částečně omezen vzrostlými stromy, ale i tak to stojí za to. Je vidět celý Jablonec, část Liberce s Ještědským hřebenem nebo část Jizerských hor s dalšími rozhlednami. Kolem kamenné krásky vede také naučná stezka po Prosečském hřebeni, která mj. seznamuje s minulostí i současností tohoto hřebene. U rozhledny stávala oblíbená chata Na Proseči, kterou vystavěl v roce 1928 Konrád Hübner, v roce 1989 prošla rekonstrukcí, bohužel v roce 2003 vyhořela. Stopy po ní jsou dosud patrné.

Přístup

Rozhledna, ležící mezi Jabloncem nad Nisou, Prosečí nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou, je otevřena každou sobotu a neděli od 13 do 16 hodin, vstup je dobrovolný. Možností přístupu je několik. Po modré z Jablonce nad Nisou (Brandl) asi 3 km, z Rýnovic po červené jsou to 2 km, z Liberce od Lidových sadů po modré 7,5 km a nabízí se i spojení dvou rozhleden – Na Proseči a Císařský kámen – červená + zelená / o délce asi 7 km. Tady se ale musí překonat údolí Lužické Nisy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: