Rozhledna Frýdlantská výšina

Rozhledna Frýdlantská výšina

Asi 2 km severně od města Frýdlant se zvedá zalesněné návrší Frýdlantská výšina (také Resslův kopec), odkud vykukují tři věže – letecký maják, rozhledna a telekomunikační věž.

První rozhlednu tady otevřel Okrašlovací a zvelebovací spolek pro město Frýdlant dne 6. června 1890. Tehdejší dřevěná rozhledna byla vysoká 15 m a sloužila turistům do roku 1906, kdy musela být pro celkovou zchátralost stržena. V letech 1906 – 1907 byla postavena 21 m vysoká cihlová věž. Po druhé světové válce začala rozhledna chátrat a pro veřejnost byla na dlouhou dobu uzavřena, po opravách byla znovu otevřena v roce 1982.

Na západní straně stavby je umístěná pamětní tabulka, připomínající jejího stavitele Antonína Dresslera. Díky vzrostlým stromům je výhled z věže poněkud omezen, ale přesto stojí zato vystoupat na vyhlídku a rozhlédnout se po části Jizerských hor. Krásný pohled je na město Frýdlant s dominantou zámku. U paty rozhledny je malý domek, patřící KČT, je tu zřízené i posezení a malé dětské hřiště. Opodál stojí mohyla z kamení, postavená v roce 2006, která je věnovaná památce turistických spolků.

Přístup

Z náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu vede k rozhledně červená značka městského okruhu, cyklisté mohou využít cyklostezku č. 3016.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: