První zkušenost s novým feratovým setem Salewa Ergo Zip

První zkušenost s novým feratovým setem Salewa Ergo Zip

Pro tuto sezonu přichází značka Salewa s novým setem pro jištění na via ferratách. V čem je set výjimečný? Vývojáři nalezli chytré řešení v podobě uložení popruhů do speciálních navijáků, což znatelně zvyšuje komfort při lezení.

Salewa Ergo ZIP, popis ferratového setu, foto: Salewa

V červnu jsem měla možnost set vyzkoušet přímo v terénu na ferratách v Solné komoře, kde Salewa novinku představila. Nové provedení hodnotím velmi kladně. Díky navijákům se popruhy tolik nemotají do cesty a odpadá neustálé kontrolování a posouvání karabin po laně. Zkrátka se o set nemusíte tolik starat a více si užíváte samotné lezení. Tím nechci říci, že by člověk mohl být lehkovážnější, set samozřejmě neudělá nic za vás a dávat pozor musíte při každém přecvaknutí. To, že set šel automaticky za mnou jako pejsek jsem ocenila při strmých výstupech i dlouhých traverzech.

Ferrata Kathrin Klettersteig nad Bad Ischl

Celková délka každého z opruhů je kolem 160 cm, což poskytuje dostatečný prostor pro překonávání překážek na cestě. S navinutými pásy můžete pohodlně chodit či lézt blízko skal. Karabiny díky promyšlené ergonomii padnou i do menších dlaní (jako třeba do mých) a chrání prsty před odíráním o lano. Velmi snadno se otevírají zmáčknutím plastové pojistky. Není třeba vyvinout sílu, takže set je použitelný i pro malé děti – trhací brzda ovšem počítá s použitím u dospělých.

Salewa Ergo Zip v akci

Již jsem zmiňovala trhací tlumič. Zde je ukázka natrženého setu, který plnil svoji funkci a zachytil pád. Naštěstí pro padajícího nebyl nijak veliký a nedošlo k žádnému zranění, spíš trochu k vyděšení. Přesto, že tlumič je odpáraný jenom z malé části, je nutné tento set vyřadit a nepoužívat ho pro další lezení. Jakmile dojde k poškození červené pásky, dochází ke snížení schopnosti tlumení pádu a výrobce již nemůže garantovat odpovídající bezpečnost.

Poškozený set Salewa Ergo Zip

Detail párajícího se tlumiče pádu

Salewa Ergo Zip je momentálně v rukou testovacího týmu Světa outdooru a brzy se dočkáte podrobnějšího  výsledku testování této zajímavé novinky.

Zkušenosti čtenářů

JM

Píšete: „Celková délka každého z opruhů je kolem 160 cm“. Není to chyba? Jinde píšou 1m.

Jan Hotmar

Teď jsem to přeměřil a samotný popruh má mezi uchyceními (spodní uchycení-horní oko) 105 cm, do ohybu karabiny je to pak od tlumiče 115 cm, od oka k uchycení na sedáku přes tlumič do ohybu karabiny je to 140 cm.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: