Poprvé s dětmi na skialpech

Poprvé s dětmi na skialpech

Se současným rozmachem skialpinismu se jako rodič dříve či později dostanete k myšlence vzít na výlet i své děti, zasvětit je do tajů této aktivity a ukázat jim nádherná místa v horách. Jak to provést elegantně a hlavně bezpečně vám poradíme v tomto článku.

Skialpinismus má mnoho podob: fitness skialpinisté většinou stoupají po projetých cestách nebo okrajích sjezdovek a cesta dolů je pro ně jen nutným návratem. Naopak freerideři vidí cíl v podobě sjezdů ve volném terénu a dřina na pásech do kopce je zapotřebí pro jeho dosažení.

Mezi těmito polohami leží zlatý střed vhodný i pro děti. Skitouring si lze představit jako turistiku na lyžích v různě náročném terénu. Oproti běžkařům nebudete na skialpech závislí na projeté stopě a při sjezdu budete daleko jistější díky tuhým botám a pevné patě.

Kdy začít

Nejdůležitější je zvážit lyžařské schopnosti a celkovou vyspělost dětí. Ideální je předchozí průprava na sjezdovkách a rovněž na běžkách, protože skitouring v podstatě obě aktivity kombinuje. Vaše děti by měly na sjezdovkách umět bezpečně lyžovat i v hlubším nebo těžším sněhu, na běžkách pak zvládnout alespoň dvacetikilometrovou túru.

Podstatná je také fyzička (vytrvalost), chuť do sportu, ale i síla a šikovnost dětí, protože skialpinistická výbava vyžaduje specifickou manipulaci s vázáním, holemi nebo se stoupacími pásy. Lehký skialp můžete zkusit zhruba od 8 let věku dítěte, ideální věk pro začátek je přibližně 10 až 12 let.

Vaše děti by měly na sjezdovkách umět bezpečně lyžovat i v hlubším nebo těžším sněhu, než se s nimi vydáte na skialpy.
Vaše děti by měly na sjezdovkách umět bezpečně lyžovat i v hlubším nebo těžším sněhu, než se s nimi vydáte na skialpy.

Jak se vybavit

Jedním z důvodů, proč na horách doposud nevidíte mnoho rodin na skialpech, je vysoká cena vybavení. Děti z bot a lyží rychle vyrostou a investice v desítkách tisíc korun na jednu nebo dvě sezony je opravdu vysoká. Řešením jsou půjčovny, nebo lze využít adaptér startUp od firmy Contour, který umožní skitouring i na běžných sjezdových lyžích s tradičním vázáním a v klasických přezkáčích.

Pro skutečný požitek ze skialpinismu lze rozhodně doporučit specializované vybavení. Lyže jsou lehčí než klasické sjezdové, o něco širší a jsou též přizpůsobené na uchycení stoupacích pásů. Děti by měly mít lyže asi o 10 cm kratší, než je jejich výška. Lyže se vyrábějí zhruba od délky 130 cm.

Vázání umožňuje nastavit dvě polohy – pro sjezd s pevnou patou a pro chůzi s volnou patou. Vázání jsou bezpečnostní, mají většinou brzdičku a oproti klasickým na sjezd výrazně nižší hmotnost. Pro děti bych doporučil tzv. pinové vázání před rámovým – je lehčí, a tím usnadňuje pohyb na túrách.

Nejdůležitější součástí skialpového vybavení jsou boty. Tyto boty mají oproti sjezdovým přezkáčům méně přezek, jsou lehčí a vzadu mají páčku, která pro sjezd aretuje předozadní pohyb v kotníku. Podstatné je, aby boty dobře padly a při pohybu nedřely. To často ale poznáte až po několika našlapaných kilometrech. Pro děti volte raději měkčí a přitom dostatečně zateplené boty.

Ke skialpinismu je potřeba ještě helma, stoupací pásy a hole, ideálně teleskopické. Dětem pořiďte malé a lehké dětské batůžky na pásy, lavinový set, helmu a termosku s čajem.

Přestože s dětmi nebudete chodit do lavinových oblastí, měl by každý člen skupiny mít lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu (tzv. lavinový set). Děti tak učíme, že ke skialpinismu tyto bezpečnostní pomůcky patří stejně, jako máte v autě zapnutý bezpečnostní pás, i když třeba jen couváte do garáže.

Pokud budete kupovat nové vybavení, počítejte s částkou 20 – 30 tisíc korun, pro první seznámení se skialpinismem tedy doporučuji vybavení vypůjčit. Vyhledejte půjčovnu s kvalitním vybavením a zkušeným personálem. Většina půjčoven dětské vybavení nevede, a tak je dobré se dopředu informovat a vybavení zamluvit, my jsme to vyřešili v Hudy na Havlíčkově ulici v Praze.

Manipulaci s tuleními pásy je potřeba natrénovat už doma.
Manipulaci s tuleními pásy je potřeba natrénovat už doma.

Příprava na suchu

Skialpinistické nádobíčko může překvapit už při základní manipulaci. Znovu doma vyzkoušejte boty a naučte děti, jak přepínat režimy pro chůzi a sjezd. Pak procvičte zapínání bot do vázání, obzvláště nácvik zapínání pinového vázání vám na sněhu ušetří čas a nervy. Dětem také ukažte funkci podložek pod patou, které se používají v prudším stoupání. Ke stoupání do kopce potřebujeme „tulení“ stoupací pásy. Naučte děti, jak je na lyže nalepit, sundat a nakonec i smotat a schovat do batohu. Práce s pásy je v terénu asi nejnáročnější operace a v mrazu a větru počítejte s tím, že děti budou potřebovat vaši pomoc. Nakonec dětem ukážeme, jak se přenastavuje délka hůlek, a naučíme je pracovat s lavinovým vyhledávačem. Používáním lavinového vybavení ve formě her (hledání zahrabaného pokladu, stavění iglú apod.) se postupně seznámí s lavinovou problematikou a získají povědomí o lavinách a jejich nebezpečí.

Kubík doporučuje: Pokud už děti zvládly první krůčky na skialpech, vyrazte za dalším dobrodružstvím třeba na Slovensko. Pěkná orientačně snadná túra vede například na vrchol Skalná Alpa (1463 m) kousek od areálu Smrekovica na Velké Fatře.

Plánujeme výlet

Na začátku je třeba zdůraznit, že s dětmi byste se rozhodně neměli vydávat do lavinových či jinak nebezpečných oblastí a měli byste zvolit lehkou a bezpečnou túru odpovídající fyzické kondici a schopnostem dětí. Ideální lokality najdete v našich horách nebo můžete třeba vyrazit na Slovensko. Alespoň jeden z rodičů by měl mít zkušenosti se skialpinismem, měl by umět naplánovat horskou túru, poznat lavinový terén a mít perfektní povědomí o rizicích v zimních horách.

Při plánování skialpových túr s dětmi se mi osvědčilo, že každý výlet má mít svůj cíl, který by pro ně měl být atraktivní a motivující. Může to být vyhlídka na vrcholu kopce, horská salaš se skvělým borůvkovým koláčem, přespání v horské chatě nebo báječná louka pro závěrečný sjezd. Myslete také na to, že na skialpech se jde dobře do kopce, nebo se z něj dobře sjíždí. Dlouhé roviny skialpinista moc rád nemá, protože na pásech to jde pomalu a bez nich to klouže.

Alespoň jeden z rodičů by měl mít zkušenosti se skialpinismem, měl by umět naplánovat horskou túru, poznat lavinový terén a mít perfektní povědomí o rizicích v zimních horách.
Alespoň jeden z rodičů by měl mít zkušenosti se skialpinismem, měl by umět naplánovat horskou túru, poznat lavinový terén a mít perfektní povědomí o rizicích v zimních horách.

Ideální výškový profil má tvar střechy: začíná stoupáním, vede na vrchol a následně sjíždíme zpět do údolí. Pro první výlety počítejte zhruba 3 km délky trasy, stoupání by nemělo být příliš prudké, do 60 minut a převýšení kolem 300 výškových metrů. Doporučuji pro první výlet zvolit spíše kratší trasu poblíž sjezdovky, kde je v okolí dostatek lesních cest. Vystoupejte po cestě na vrchol, sundejte pásy, zkraťte hole, nasaďte helmu a po sjezdovce sjeďte zpět dolů. Na takovém kratším výletu odladíte drobné nedostatky v nastavení a manipulaci s vybavením. Další výlety můžete postupně prodlužovat a zvyšovat jejich náročnost. Vždy bude záležet na chuti dětí a předpovědi počasí.

TIP: Hory skialpových túr najdeš na www.TuleniPasy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: