Podél peřejí Kamenice na hrad Navarov

Podél peřejí Kamenice na hrad Navarov

Kamenice, nejvýznamnější přítok Jizery, pramení pod sedlem Holubníku na SZ svahu Černé hory v nadmořské výšce 975 m. Do Jizery ústí zprava po 36,2 km u Podspálova východně od Železného Brodu.

Za železniční zastávkou Plavy značená lesní cesta vklouzne do údolí divoké říčky Kamenice, romantická stezka je zleva lemována skalními útvary – je jich tu hodně, jsou vysoké, různých tvarů, různě poskládané a některé z nich i značně rozeklané. Úzká pěšina vede podél Kamenice, která se tu začíná pěnit v prvních peřejích, pospíchá mezi menšími i velikými kameny. Na jednom z nich je připevněná tabulka s textem: „Zde tragicky zahynul Bohumír Lamich, 25. dubna 1992, vodáci z HK“.

HK“. Pomníček je připomínkou vodácké tragedie z dubna 1992, kdy Lubomír Lamich z Hradce Králové v rozbouřené vodě Kamenice ztratil vládu nad lodí, a utopil se. U osamělé chatky jdeme vpravo a sejdeme po schodech, na jejichž zábradlí je uvedeno, že se jmenují Kyjevské schody. Jsme v ústí postranní rokle, kudy protéká potok Zlatník a tady se vlévá do Kamenice. Modrá značka prudce míří vzhůru nad potok a serpentinami šplhá až na vrchol návrší na nádvoří někdejšího hradu Navarov.

Z kdysi nedobytného hradu z druhé poloviny 14. století se dochovaly trosky hradeb a vysoké zdi hradního paláce se zbytky kleneb dvou hradních místností. Díky vzrostlým stromům je odtud výhled pouze na zalesněné říční údolí. Z hradu se modrá značka později stočí dolů k silnici a zamíří k penzionu s poetickým názvem Rusalka, v jehož interiéru údajně visí starý obraz hradu Navarova. Od budovy je pěkný pohled na pilíř trčící z Kamenice – poslední pozůstatek původního gotického mostu, který se zřítil v roce 1955. Nedaleko penzionu je vlaková zastávka Navarov na trati Železný Brod – Tanvald.

Přístup

Z vlakové zastávky Plavy po žluté značce a pak po modré , nebo už z Tanvaldu Palackého stezkou s modrým značením . Druhá varianta až k penzionu je dlouhá cca 12 km, ale první polovina trasy není příliš zajímavá. Výlet se dá ukončit u penzionu Rusalka a vlakem jet buď do Plavů, do Tanvaldu anebo na druhou stranu do Železného Brodu. Další možností je pokračovat od penzionu dál po červené značce a využít vlak až v železniční stanici Jesenný (z Plavů ke stanici Jesenný je to cca 9 km, z Tanvaldu asi o 6 km více). Zřícenina hradu Navarov je celoročně volně přístupná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: