Památník Bratislavsko-brněnské operace

Památník Bratislavsko-brněnské operace

Připomínkou historicky „nedávných“ válečných událostí je nedokončený památník, budovaný podle projektu ing. J. Špačka ze Stavoprojektu Brno.

Jeho železobetonové torzo do nedávna pomalu zarůstající lesem se nachází v lokalitě Novosady na kopci Čertoraj. Tady kdysi byla pozorovatelna 18. gardového střeleckého sboru a odtud údajně maršál Malinovskij vydal v dubnu 1945 rozkaz Rudé armádě k útoku na Brno. Megalomanský památník byl budován od roku 1975, v roce 1984 se započalo s výstavbou příjezdové komunikace k budoucímu areálu památníku. V hlavním objektu měla být stálá expozice, věnovaná válečným událostem, skanzen těžké bojové techniky sovětských vojsk, kinosál a součástí vyhlídkové věže měla být i plastická mapa území od Křepic k Brnu.

Věž ve tvaru dvanáctistěnu o průměru deset metrů se začala stavět v únoru 1989, ale k jejímu dokončení již nedošlo. Další práce na Památníku BBO zastavily listopadové události roku 1989. Pak se ze stavby stalo chátrající torzo, obec se pokoušela objekt prodat, ale bez úspěchu. Připravená vojenská technika, která měla být součástí památníku, zmizela neznámo kde. V roce 2012 tu byla vystavěna kamenná mohyla s pamětní deskou a v její blízkosti byla umístěna informační tabule.

Přístup:

Z obce Křepice (cca 30 km jižně od Brna) je to po modré značce směrem na jih necelých 1,5 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: