Oldřichův dub

Oldřichův dub

Patří mezi nejstarší a nejpamátnější stromy v České republice. Nachází se pod obcí Peruc na Lounsku.

Jeho stáří se odhaduje na 800 až 1000 let, je tedy možné, že by mohl být opravdu svědkem bájného setkání českého Knížete Oldřicha a pradleny Boženy, jak to líčí kronika Kosmova.

Narostl do skutečně úctyhodných rozměrů, výška se udává 30 m, obvod v patě stromu, kde jsou zbytnělé kořeny, má podle měření neuvěřitelných 9,5 m. Bohužel po zásahu blesku v 90. letech minulého století přišel o téměř polovinu své koruny a část kmene. Několikrát byl poničen vandaly. Jeho dutý kmen zpevňují železné obruče. Přesto je stále úctyhodným obrem a snad ještě mnoho let vydrží.

Dnes kolem něj vede silnice spojující Louny a Kralupy. Přesto si posezení pod tímto velikánem zachovává určitou pietu a příjemnou atmosféru, podobně jako celé okolí. Kolem dubu symbolicky protéká pramen z nedaleké Boženiny studánky, který se vlévá do Debeřského potoka.

Oldřichův dub je součástí Naučné stezky Perucko, která tvoří 12,4 km dlouhý okruh mezi Perucí a Stradonicemi nádhernou přírodou Debeřského údolí a vyhlídkami na České středohoří.

Přístup:

K dubu lze přijet z Loun po silnici (14 Km), nebo oklikou po červené TZ (18 km). Je možné také zvolit cestu po modré TZLibochovic (12 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: