Nová Louka a Šámalova chata

Nová Louka a Šámalova chata

Významná křižovatka turistických cest leží cca 4 km severně od Bedřichova. Lokalita Nová Louka vznikla pravděpodobně v roce 1630, kdy tady za třicetileté války vykáceli les pro dřevo určené pro výstavbu Liberce a Jablonce a z paseky už natrvalo zůstala louka.

Pravidelným hostem chaty byl v letech 1931 – 1935 první kancléř prezidenta republiky a vášnivý nimrod JUDr. Přemysl Šámal, popravený za 2. světové války za odboj proti nacistům. Na jeho památku byl na Nové Louce v roce 1947 z podnětu Československé myslivecké jednoty odhalen pomník s Šámalovým reliéfem. Stál tu do roku 1960, kdy byl odstraněn a odvezen do rochlického lomu k likvidaci. Bronzovou plaketu a pamětní tabuli zachránil RNDr. Miloslav Nevrlý, autor mnoha knih o Jizerských horách. Pomník byl obnoven až v roce 1990, kopii plakety, jejíž originál je uložen v depozitáři Severočeského muzea v Liberci, zhotovil výtvarník Jan Strnad.

V roce 1991 byl zámeček v rámci rekonstrukce elektrifikován z Bedřichova a upraven na penzion s restaurací pro veřejnost. Po pravidelném a častém návštěvníkovi se zámečku začalo říkat Šámalova chata a toto pojmenování se užívá i dnes.

Přístup:

Bedřichova (od stadionu) po žluté značce jsou to asi 3 km.

Tip na cestu:

Bedřichova od stadionu po červeném značení do sedla Maliníku, tady vpravo po zelené (pomníčky) kolem přehrady Bedřichov, u rozcestí Za přehradou vpravo se žlutým značením po silničce pojmenované Stezka kancléře Šámala, kolem Šámalova pomníku na rozcestí Nová Louka a vlevo k bývalému loveckému zámečku. Pak zpět k rozcestí Nová Louka, odtud po žluté až do Bedřichova – kolem Památníku Expedice Peru 1970. Nenáročný okruh je dlouhý cca 10 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: