NEWSLETTER Pohora.cz: Jak na trek v zimě?

NEWSLETTER Pohora.cz: Jak na trek v zimě?

Probíhající zimní období, neznamená konec outdoorovým aktivitám, jen je potřeba se daným podmínkám přizpůsobit a my se vám pokusíme dát „manuál“, jak na to.

CO S SEBOU DO ZIMY?

Ze všeho nejdříve byste si měli začít skládat seznam výbavy, kterou budete na danou aktivitu/oblast potřebovat.

V zimních podmínkách, se vám může hodit znalost tzv. „vrstvení„, která se týká oblečení a posloupnosti, ve které byste jej na sebe měli oblékat.

JAK V ZIMĚ SPÁT A VAŘIT?

Na delších zimních trecích, kde nebude možnost spát v chatě, musíte něco vědět také o principech nocování ve spacáku, a to ve stanu i bez něj.

Vaření v zimních podmínkách je přeci jen trochu jiné, než to letní. Trochu světla do této problematiky vám možná vnese Honza Žďánský se svým článkem „Zimní vaření„.

Zajímavým tipem, který šetří palivo je tzv. „vaření v termosce„.

Náhradou stanu může být v zimě iglú.

JAK NESKONČIT V LAVINĚ A DALŠÍ ZIMNÍ PATÁLIE

Horský vůdce UIAGM Viktor Kořízek z HS Krkonoše připravil komplexní dokument, ve kterém se dozvíte co se děje v lavině, jak používat lavinovou výbavu, jak provádět záchrannou akci a jakých se nedopouštět chyb, co se děje s postiženým a jak probíhá následná profesionální záchrana.

Velmi silný byl pro mě v tomto ohledu slovenský snímek z loňského Snow Film Festu – Bílé objetí / Biele objatie. Film je o lidech, kteří se dostali do smrtelného nebezpečí lavin.

Ve spojitosti se zimou se mnohým z vás asi vybaví omrzliny. Jak si s nimi poradit a jaké kolem nich panují mýty?

Někdy vám může zachránit život termoizolační fólie, se kterou je rovněž spojeno spoustu polopravd. Udělejte si v této oblasti jasno.

Na některých zimních výletech je nutné přecházet úseky po ledu. Jak si v případě problémů poradit?

NA ZÁVĚR NĚKOLIK SLÍBENÝCH TIPŮ

Indický Ladakh je zimním trekováním proslulý.

Zde jsou tipy na nejhezčí zimní túry v Alpách, Tatrách a Rakousku.

Podívejme se v rámci Evropy přeci jen trochu severněji, a to do Finska. V zimě je tam taky krásně.

V katalogu treků a túr na pohora.cz si můžete vyfiltrovat mraky zimních výletů. Například Ötztalské Alpy a tamní nekonečné roviny nebo krajinu helvetského kříže – Švýcarsko.

Hodit by se vám mohl také přehled zimních uzávěrek v rámci Vysokých Tater.

Nebo seznam všech alpských chat, jaký je jejich aktuální stav, vybavenost, informace o jejich winterraumech a mnoho dalšího infa.

A co že je ten „winterraum„?

Na zimní výpravu do hor si určitě nezapomeňte zařídit členství v Alpenvereinu, které zahrnuje i pojištění, díky kterému máte výrazně zlevněné spaní ve winterraumech i na rakouských chatách obecně. A navíc, když si ho pořídíte na našem webu, dostanete k tomu roční předplatné časopisu Svět outdooru za 1 Kč!

Teď už víte vše potřebné. Co se nikde nenaučíte ani nenačtete od počítače je nutkání vyrazit a houževnatost v zimních podmínkách obstát a užít si je.

Článek je přesným zněním našeho „občasného newsletteru věnovaného outdoorovým aktivitám“. Chcete mít podobné informace vždy s předstihem a jako první? Přihlaste se do našeho newsletteru:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: