Národní park Hunsrück-Hochwald: mladý a tajemný

Národní park Hunsrück-Hochwald: mladý a tajemný

Že jste ještě neslyšeli o národním parku Hunsrück-Hochwald? Není divu. Je totiž nejmladším národním parkem v Německu. Upoutá vás magickými přírodními sceneriemi a nabídne množství outdoorových aktivit různých obtížností. Je jen na vás, zda se vydáte na dálkovou stezku Saar-Hunsrück-Steig, vyrazíte za sportem či kulturou na vrchol Erbeskopf, nebo budete bloumat různorodou krajinou na vlastní pěst.

Velká rozmanitost na malém území

Národní park Hunsrück-Hochwald byl založen v roce 2015 a rozkládá se na území spolkových zemí Porýní-Falc a Sársko v západním Německu. Jihozápadní část tvoří nízké pohoří Hunsrück s nejvyšším vrcholem Erbeskopf (816 m n. m.). Jeho krajinu charakterizují dubové, bukové a smrkové lesy, bizarní skalní útvary, horské louky, idylická jezírka a vřesoviště, která na vás dýchnou mystickou atmosférou. Milovníky přírody překvapí rozmanitost místní flóry a fauny. Svůj domov tady má například jelen evropský, netopýr velkouchý, kočka divoká nebo datel černý.

Další zajímavostí jsou přírodní „skalní moře“ Rosselhalden, jak se říká blokům suti z křemence. Vypadají, jako by tam kdysi obři hráli kuželky s balvany. Tyto lokality se vyznačují extrémními teplotními rozdíly mezi létem a zimou, dnem a nocí. Vznikají zde proto jedinečné biotopy.

„Snová smyčka“ Kirschweiler Festung

Národní park Hunsrück-Hochwald protíná dálková stezka Saar-Hunsrück-Steig. Je dlouhá 410 kilometrů a má celkem 27 etap. Začíná v městečku Perl na hranici s Francií a Lucemburskem a pokračuje přes Idar-Oberstein a Hunsrück až do Boppardu na Rýně. Celých 70 % trasy vede po lesní půdě, travnatých cestách nebo podél potoků. Je zde vysoký podíl naučných stezek. Zkrátka nekonečná pouť tichem a nedotčenou krajinou.

Kromě zmíněných etap najdete na trase celkem 111 odboček, tzv. snových smyček (Traumschleifen). Jedna z nich, Kirschweiler Festung, je součástí národního parku Hunsrück-Hochwald. Na nenáročném 9 kilometrů dlouhém okruhu s převýšením pouhých 300 metrů budete postupně potkávat všechny hlavní přírodní aspekty tohoto národního parku. K hlavním lákadlům patří pozoruhodná skalní stěna Kirschweiler Festung nebo Ringkopf, pozůstatky prstencové hradby z keltských dob.

Sport a umění na úpatí Erbeskopf

Nejvyšší vrchol Erbeskopf (816 m n. m.) nabízí hned několik možností, jak strávit volný čas. Přímo na vrcholu stojí 11 metrů vysoká rozhledna Erbeskopfturm. V zimě se můžete vyřádit v malém lyžařském středisku Thalfang-Erbeskopf, v létě zase v lanovém parku HighLive, Trailparku nebo na letní bobové dráze.

Hunsrückhaus slouží jako informační středisko a je skvělým výchozím bodem pro objevování národního parku. Můžete se zúčastnit i některé z komentovaných prohlídek s místními rangery. Zajímavým monumentem je vyhlídková socha Windklang (zvuk větru) ze dřeva a oceli, která má představovat interakci mezi přírodou a živly. Je součástí okružní sochařské stezky Erbeskopfrundweg, kde své umění prezentuje šest umělců ze širšího regionu.

Národní park Hunsrück-Hochwald protíná dálková stezka Saar-Hunsrück-Steig, která vede ze 70 % po lesních cestách (Foto: dam.germany.travel).
Národní park Hunsrück-Hochwald protíná dálková stezka Saar-Hunsrück-Steig, která vede ze 70 % po lesních cestách (Foto: dam.germany.travel).

Kam dál? Za vínem, Římany a Kelty

V regionu se zvláštním způsobem mísí památky keltské a římské historie. V Sársku, poblíž obce Nonnweiler, se zachovalo jedno z nejpůsobivějších keltských opevnění v Evropě, kruhový val Otzenhausen z 1. století př. n. l. s kamennými stěnami vysokými až 10 metrů. Dnes na něj navazuje Keltenpark Otzenhausen s rekonstrukcí 2 000 let staré keltské osady. Jen pár kilometrů od Otzenhausenu stojí pozůstatky římského tábora Hermeskeil z let 53-51 př. n. l., tedy z dob Julia Caesara. Římské památky ze seznamu UNESCO můžete obdivovat i v nedalekém historickém městě Trevír.

Pohoří Hunsrück je obklopené známými vinařskými oblastmi na řekách Mosela, Nahe a Rýn. Každá z nich je něčím specifická. Břidličnatá půda v nejznámějším německém vinařském regionu Mosel dodává místním vínům nezaměnitelnou chuť. Nejdelší historii má vinařská oblast Rheinhessen, nejstarší vinice byla založená v roce 742 n. l. V Rheingau, srdci německého vinařství, ochutnejte místní ryzlink rýnský. Oblast Nahe je ráj osobitých vinařů a různorodých vín stranou od turistického ruchu.

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: