Mužské kameny

Mužské kameny

Vrcholová žulová skaliska (polsky jsou to České kameny) v Hraničním hřebenu s balvanovými a suťovými poli severně od Špindlerova Mlýna.

Vrcholové skály, které vznikly nestejnoměrným zvětráváním horniny, se táhnou v délce přes 50 metrů, dosahují výšky až 11 m a stejně tak jako Dívčí kameny jsou vynikajícím orientačním a výhledovým bodem. Kruhové výhledy jsou úžasné – např. na Vysoké Kolo s nejrozsáhlejšími suťovými poli v Krkonoších, jejichž kameny jsou porostlé zeleným lišejníkem. V dáli se nad Sněžnými jámami tyčí polská bouda s věží, nazývaná podle krakovského hradu Wawel, původně turistický hotel, dnes televizní vysílač pro naše sousedy. Název skalních bloků vznikl jako protiváha sousedních Dívčích kamenů, prochází tudy česko-polská hranice a červené značení turistické magistrály Česko-polského přátelství.

Asi po půl kilometru směrem na západ (k Vysokému Kolu), v sedle mezi Mužskými kameny a polskou horou Śmielec (1424 m), stojí vlevo od značené cesty Kalmanův pomník. Je připomínkou tragické události, kdy zde 15. ledna 1929 zemřel ve sněhové bouři ředitel ČTK, novinář Rudolf Kalman. Podivuhodné je, že se informace o datu této tragické události dlouho lišily. Jednou byl uváděn den 14. ledna roku 1929, jindy zase 15. listopadu téhož roku. Kalmann je pochován v Praze na Olšanských hřbitovech a na jeho náhrobku je uvedeno datum 15. ledna roku 1929.

Přístup

Mužské kameny jsou vzdálené od Špindlerovy boudy po červené značce západním směrem asi 4 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: