MTB v Korutanech – flow traily a podzemní trasy ve štolách

MTB v Korutanech – flow traily a podzemní trasy ve štolách

Oblast na samém jihu Rakouska, kousek od hranic se Slovinskem, má nadšeným cyklistům mnohé co nabídnout. My jsme strávili několik dní u jezera Klopeiner a vydali se na bikovou túru po okolních kopcích, projeli jsme se bývalými štolami a prověřili své schopnosti v bike parku.

Túra přes dva kopce

První den nás čeká biková túra kolem jezera Klopeiner. Začínáme ze Seelachu a rovnou zostra na nedaleký kopec Kitzelberg (686 m). Výjezd je po široké lesní cestě s převýšením něco kolem 200 výškových metrů. Po krátkém pokochání výhledem si užíváme pěkný sjezdík lesem až k jezeru, kde na molu dáváme odpočinkového radlera. Po osvěžení míříme na další vrchol s podivným názvem Gracarca. Výškových metrů musíme zdolat o něco více. Přímo k vrcholu vede jen úzká pěšinka a poslední úsek je velmi prudký, takže tlačíme. Ale odměněni jsme opět super sjezdem.  V druhé polovině dne zvolníme a opustíme kopce, jedeme si projet úsek Drávské cyklostezky. Celková trasa podél největší korutanské řeky měří 220 km a najdete na ní řadu zajímavostí nebo možností odbočení k jezerům vhodných na koupání. My jsme měli kola vlastní, ale v Seelachu si můžete kola půjčit za symbolických 5 euro na celý den a variant cyklovýletů tu najdete bezpočet.

podívejte se na další fotografie…

Jízda bývalými štolami

Poměrně zajímavou možností je cykloexkurze do bývalých štol – Stollenbeiken – v okolí slovinské Mežice. Na ložisku olova a zinku se dolovalo od 17. století do roku 1994. Během války zde pracovali převážně ženy a i děti, které se pro svoji velikost mohly dostat do méně přístupných míst. Po uzavření dolu se přestala čerpat voda a spodní partie dolového systému se zatopily. Dnes jsou doly zatopeny do úrovně 417 m.

Co se týče výkonu, prohlídka není nijak náročná, trasa měří jen sedm kilometrů téměř bez převýšení a zvládnou ji hravě i děti, které se nebojí tmy. Kvalitní čelovky vám zapůjčí u vstupu. Nám průjezd včetně několika zastávek s výkladem trval přibližně hodinu a půl, ale vždy samozřejmě záleží na skupině, která se zrovna sejde. Základem je nepodcenit oblečení, ve štolách se drží konstantní teplota kolem 8 °C. Před prohlídkou jsme se dostavili do infocentra Pongratz Touristik, odkud nás dovezli i s koly ke vstupu do štol do Mežice. Pod zemí jsme se opět vrátili téměř až k infocentru. Vzhledem k zatopení dolu je možné absolvovat tříhodinový průjezd spodnějších štol i na kajaku.

Petzen Flow Country Trail

Na hoře Petzen, kde v zimě funguje lyžařské středisko, byl nedávno otevřen bike park Flow Country Trail. Se svojí délkou deset kilometrů a převýšením 1000 metrů se řadí mezi nejdelší traily na světě. Trasa byla vyhodnocena mezinárodní asociací IMBA jako nejlepší Flow Trail roku 2014. Na konceptu trati se podílel světově uznávaný Diddie Schneider. Dokonce jsme měli možnost vidět ho jezdit na trati. Diddie žije v Bavorsku a spolupracuje také s šumavským bike areálem Špičák.

Flow Trail je koncipován téměř pro každého alespoň průměrně zdatného cyklistu a vyřádit se tu může opravdu celá rodina. Díky solidnímu povrchu je trať sjízdná i za deště. Sjezd se dá pojmout pohodovým tempem dolů stejně jako progresivním stylem s mnoha skoky. Dokonce můžete trať absolvovat i na pevném rámu. Na kopci tak potkáváme pestrou směsku bikerů. Pro mne to byla první zkušenost s podobnou tratí a musím říct, že po počátečním seznámení s klopenými zatáčkami jsem si jízdy náramně užila, byť se jedna neobešla bez pádu. Pro načerpání potřebných sil ke sjezdům doporučuji udělat si zastávku v horské boudě na vrcholu kopce – Zollhütte. V případě pěkného počasí nabízí posezení na terase s výhledy na celou trať.

Pro představu, jak trať vypadá se podívejte na video:

https://www.youtube.com/watch?v=XSfxix4nm-o

Korutanský jezerní fitness – od 11. května do 18. září sportovní program zdarma

Bikové programy začínají vždy v devět hodin ráno, vybrat si můžete z MTB i silničních túr či nácvik MTB techniky. Odpoledne jsou na programu vodní aktivity – paddleboard, plavání, šnorchlování. Kurzy vedou zkušení instruktoři. Program je zdarma, vybavení (kolo, paddleboard či neopren se šnorchlem) si můžete půjčit za symbolických 5 euro na celý den. Přesný rozpis najdete v infocentru v Seelachu nebo na webu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: