Mačky Raveltik Alpamayo

Mačky Raveltik Alpamayo

Umíte si představit vysokohorskou turistiku bez pohybu po ledovcích? Že ne? Potom by vás mohly zajímat klasické kloubové dvánáctihroté mačky Raveltik Alpamayo s řemínkovým upínáním, kterým se dají upevnit v podstatě na všechny druhy bot.

Údaje výrobce:
Určení: ledovcová turistika, horolezectví, skialpinismus
Typ: řemínkové
Počet hrotů: 12
Hmotnst: 800g
Velikost: 36-46
Barva: černá
Infocena: cca 1500,- Kč
Dodává: Raveltik

Umíte si představit vysokohorskou turistiku bez pohybu po ledovcích? Že ne? Potom by vás mohly zajímat mačky Alpamayo od firmy Raveltik, která vyrábí hardware na hory už řadu let.

Raveltik Alpamayo jsou klasické kloubové dvánáctihroté mačky s několika druhy upínání. Náš konkrétní model měl řemínkové upínání, kterým se mačky dají upevnit v podstatě na všechny druhy bot. Jak na plastové skelety, tak na skialpové boty či na klasické pohorky. Mačky se skládají se ze čtyř základních dílů, předního a zadního dílu, spojovacího pásku a upínacího mechanismu. Ten může být v závislosti na modelu proveden i jako rychloupínací prostřednictvím „poloautomatického“ upínání s předním páskem a zadním rychloupínákem nebo „automatického“ upínacího systému s přední brázdičkou a zadním rychloupínákem. Takto vybavené mačky jsou pak označeny Alpamayo R a Alpamayo Q.

Přední díl je v první třetině mírně zvedlý pro usnadnění chůze a pro lepší přizpůsobení prohnutým podrážkám bot. Vpředu je zúžený a je vybaven osmi hroty. První dva přední hroty jsou horizontálně postavené, mírně zahnuté dolů pro lepší kotvení a v horní části jsou opatřeny prolisem ke zvýšení pevnosti. Hroty slouží jak k lepší stabilitě a opoře při odrazu v terénu, tak k postupu ve strmých pasážích.

Druhé dva hroty jsou umístěny ve směru osy maček a jsou orientovány směrem šikmo dopředu. Směřování šikmo dopředu je poměrně umírněné a odpovídá univerzálnímu zaměření maček. Hroty nesměřují kolmo dolů jako u zcela turistickým maček, ani agresivně dopředu jako u maček určených do strmějších pasáží. Jejich význam oceníte při pohybu po ledovci, kdy zajišťují lepší stabilitu, a také ve strmých pasážích, kdy hroty slouží jako nutná opora. Zároveň zvyšují jistotu při lezení po mixové skále. Čtvrtý pár je umístěn kolmo na osu maček a využijeme jeho brzdného efektu. Zvyšuje jistotu jak při výstupu, tak i sestupu a také při pohybu maček pomáhá vyhazovat nalepený sníh.

Zadní část je umístěna pod patou a je vybavena dvěma páry hrotů. Za zmínku stojí především druhý pár, jehož hroty kopírují zaoblený tvar paty a mají především brzdný efekt při sestupu.

Přední a zadní díl drží pohromadě spojovací pásek. Je mírně zahnutý tak, že mačky kopírují anatomickou stavbu chodidla a bot. Vzhledem k zahnutí se liší pravá a levá mačka a je na to třeba dát při obouvání pozor. Spojovací pásek slouží také k nastavení velikosti. Je vybaven čtrnácti otvory, jejichž pomocí  lze  v daném rozmezí nastavovat velikost. Do dírek se zasouvá kolík připevněný na pružném plíšku. Tento způsob je velmi rychlý, jednoduchý a není třeba použít žádný další nástroj.

Upínací systém je funkční a přitom velmi jednoduchý. Je tvořen jedním „provlékacím řemínkem“ (jedná se však o klasický PAD popruh), který se provleče očky na zadním a předním dílu a přitahuje boty k mačkám. Popruhy jsou uchyceny ke konstrukci prohnutým plíškem s nýtem. Popruh je veden tak, že se snadno utahuje i povoluje. Fixace popruhu v dotažené poloze je řešen klasicky skrze dva kovové kroužky, Toto řešení je v podstatě nerozbitné a jedno očko je doplněno povolovacím poutkem pro snadnější manipulaci. Problémy nečiní ani manipulace v rukavicích.

Za dobu používání, což jsou 3 roky, jsem nezjistil žádný výraznější nedostatek ve zpracování ani defekt materiálu. Kdybych se zaměřil na hroty, tak jediné, co bude potřeba udělat, je nabrousit je. Na exponovaných místech se barva odřela, což je ale zcela běžné a na použití maček to nemá žádný vliv a celkově lze odolnost materiálu hodnotit velmi dobře. Mačky budou bez problémů sloužit ještě pěkně dlouho. Nastavování velikosti bych zařadil jako jednu z hlavních předností. Je totiž, jak jsem se již zmínil, snadno ovladatelné a funkční.

U upínacího systému jsem ocenil jeho jednoduchost. Jen v případě „provlékacího řemínku“ jsem řešil po dotáhnutí takřka nerudovskou otázku: Kam s ním? Jeho délka má však význam při použití objemnější (např.skialpové) obuvi.

Celkově lze mačky Raveltik Alpamayo hodnotit jako velmi povedené. Jejich používání je bezproblémové a příjemně se i, díky relativně nízké váze, nosí. Pokud někdo shání spolehlivé a jednoduché mačky především na ledovce a za přijatelnou cenu, mohu mu tyto, s čistým svědomím, vřele doporučit.

Poznámka na závěr: Test jsem prováděl na starším modelu, který se od modelu aktuálního odlišuje pouze barevným provedením pásků.

Zkušenosti čtenářů

Bobo

chcem sa opytat ci nie je problem s tym, ze sa upinaju v podstate len vpredu a vzadu?? som tak nejak zvyknuty na to, ze klasicke remienkove macky maju predny diel upnuty v 4roch bodoch, toto mi pripada ako trochu chabe. Netoci sa ten predny diel potom na topanke?

Ijánsky

Ahoj. Toho, že by se mačky na noze otáčely se bát nemusíš. Packy, na které je připevněný upínací systém jsou našikmo, takže brání pohybu boty do všech stran. Problém by ale možná mohl nastat, při použití obuvi s nízkou tuhostí podrážky. Také je samozřejmě potřeba mít mačku správně nastavenou na velikost boty. Za dobu používání se mi to stalo jen jednou, když jsem měl mačku nastavenou tak, že byla o jednu polohu delší. Po odstranění tohoto problému už držely dobře a to i na stmých traverzech.

bobo

no trosku si ma ukludnil 🙂 ale asi sa este skusim poobhliadnut po camp ice trek, tie maju predsa len to upinanie presvedcivejsie.

IJánský

Tak s těma mám taky někjaký zkušenosti a hlavně v nich chodí můj kamarád. Musím říct, že ty Raveltiky se používají líp. Ty Campy maj štelování velikosti pomocí klasického šroubu, kterej se časem vykloktá, pokud často nastavuješ velikost. Navíc upínání je oproti RA složitější. Jejich výhoda je zas ta, že připevnění upínacího systému k mačce vypadá spolehlivější. Je totiž provedeno přímo na mačku. U RA to je přes prohnutý plýšek s nýtem, což nevypadá příliš bytelně, ale problémy s tím nemám. Tak ti nevím. Na obsluhu jsou ty Raveltiky jednoznačně lepší a to je asi jejich největší přednost.

RUMcajs

Ahoj,
letosni Dachstain s nima byl v pohode. Jen to chtelo proriznout ve snehovem vyhazovaci od Salewa co jsem dokoupil dirku, aby netlacil na ten kolik, co steluje velikost.
Po odriznuti kousku plastu z vyhazovace 1cm x 4mm naprosto v pohode.
Koupil bych znova.

Markéta

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nesouvisejíci s recenzí.

ehmmm

Tenhle model uz leta mam a nejvetsi nevyhoda je, ze zadni pata je nebezpecne nizka. Clovek si musi ty macky fakt seridit a dobre utahnout, aby se mu nahodou pata nevyzula.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: