HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lysý vrch

Lysý vrch

Hora mezi Libercem a Frýdlantem ve Frýdlantském výběžku. Na vrcholu, v těsné blízkosti česko-polské hranice, stojí šest větrných elektráren a torzo bývalého větrného mlýna holandského typu.

Mlýn postavil v roce 1830 (některé prameny uvádějí dokonce rok Eduard Zückler. V prusko-rakouské válce v roce 1866 byl mlýn téměř zničen a už nikdy nesloužil svému původnímu účelu. Později byl přestavěn na rozhlednu, u které stávala i výletní hospoda. Hojně navštěvovaná 13 m vysoká vyhlídková věž byla v provozu až do začátku 2. světové války. Dnes je zbylé obvodové zdivo již téměř ukryté mezi vzrostlými stromy a na planině se tyčí až 60 m vysoké stožáry větrných elektráren, od kterých je krásný výhled na Liberec, Frýdlant i do Polska. Pod Lysým vrchem vznikla někdy v 17. století osada Vysoký, po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva zůstala obec neobydlena a nakonec byla v roce 1985 oficiálně zrušena.

Přístup

Vrch leží západně od Albrechtic u Frýdlantu, odtud po zelené značce nebo po naučné Pašerácké stezce téměř až k rozcestí Pod Lysým vrchem. Tady vpravo vzhůru neznačenou cestou (cca 3,5 km). Další možností je trasa z Heřmanic (poblíž je rozhledna Heřmanice) po modré směrem na Chrastavu téměř až k rozcestí Pod Lysým vrchem (asi 6 km). Nebo opačným směrem po zeleném značení z Horního Vítkova za rozcestí Pod Lysým vrchem a vlevo vzhůru (asi 3 km). V Horním Vítkově je zajímavostí replika venkovského šlechtického dvora Curia Vítkov.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: