Langova rozhledna na Onom světě

Langova rozhledna na Onom světě

Těžko říci, odkud místo zvané Onen svět získalo své jméno. Snad je to díky odlehlé poloze, kam nikdo neměl důvod chodit.

Nachází se ve středním povltaví, zhruba v polovině cesty mezi Sedlčany a Milevskem, poblíž obce Lašovice, na pokraji kopce zvaného Hrby, ve výšce necelých 600 m n. m. Z Laštovic vedou na Onen svět dvě značené trasy, 1 až 2 Km dlouhé, podle toho, kterou z nich zvolíte.

Dnes však máte důvod Onen svět navštívit. Nachází se zde stejnojmenná dřevěná chata postavená již za první republiky Klubem českých turistů. Nyní, po rekonstrukci, funguje jako soukromý penzion s restaurací a letní zahrádkou. V roce 2001 byla v její blízkosti postavena dřevěná rozhledna pojmenovaná po místním významném rodákovi panu Langovi. Je přístupná po celý rok, pokud je dobré počasí, vstup je zpoplatněn 20 Kč. Má čtyři patra, přičemž to nejvyšší se nachází ve výšce 15 metrů. Z něj je široký výhled, okolní vesničky máte jako na dlani, na západě jsou vidět kopce Brd, pozorné oko spatří bílé věže Temelína a za nimi pohoří Šumavy. Teoreticky lze při dobré viditelnosti dohlédnout až do Alp. V přízemí rozhledny je obchůdek se suvenýry a občerstvením. Je zde i odpočívadlo a není problém občerstvit se  na něm z vlastních zdrojů.

Přístup

Místo je častou zastávkou především cyklistů a okolní turisticky nedoceněná krajina nabízí mnoho cílů, kam se vydat. V dosahu je několik dalších rozhleden, například Kuníček či Koňský vrch. Nedaleko je Orlická přehrada se svými meandry a skalními ostrohy, nebo Přírodní park Petrovicko. Blízko je Žďákovský most vedoucí k Orlíku, ba i Zvíkov. K výletům lze zvolit mnoho turistických tras, za všechny můžeme jmenovat např. červenou trasu z Onoho světa přes Krašovice, Červený mlýn, Bláhovu lhotu do Vysokého Chlumce.

Krajina je stejně malebná, jako zdejší vesničky. Zdejšímu kraji se vyhnuly hlavní dopravní tahy i těžký průmysl (s výjimkou kamenolomu u Lašovic). Díky tomu je klid, ticho a čisté nebe jeho hlavní devizou. Nikam se tu nespěchá, jakoby se tu zastavil čas. A koneckonců není k zahození pochlubit se kamarádům, že jste se právě vrátili z „Onoho světa.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: