Labská bouda

Labská bouda

Horský hotel a významná křižovatka turistických cest nad hranou Labského dolu na jihovýchodním okraji Labské louky.

Historie první zdejší boudy začíná někdy kolem roku 1830, kdy tady žena zvaná die Blasse (údajně Blažková z Rokytnice nad Jizerou) vystavěla primitivní budku z kamení a roští, v níž kolemjdoucím turistům prodávala občerstvení. Místo se záhy stalo vyhledávaným cílem vycházek. Později boudu, tehdy již kamennou, koupil Josef Šír z Horní Rokytnice, který ji rozšířil o místnost k přenocování. V roce 1877 objekt odkoupil jilemnický velkostatek hraběte Harracha a Jan Harrach v letech 1878 – 1879 nechal boudu zcela přestavět. V souvislosti se stavebními úpravami došlo i na výstavbu cest v okolí, tehdy vznikla i dnes velmi oblíbená cesta Labským dolem do Špindlerova Mlýna. Kvůli stále se rozvíjejícímu se turistickému ruchu bylo nutné objekt ještě rozšířit, při dalších přístavbách v letech 1888 – 1889 a 1904 už bylo zřízeno 23 pokojů s kapacitou 100 lůžek. To už boudu využívali i první lyžaři. V březnu 1913 se Labská bouda stala hlavní základnou pro účastníky a organizátory lyžařského závodu na 50 km a sem byl tehdy přenesen závodník Bohumil Hanč, nalezený na trati u Pančavy, který zde brzy po převozu zemřel.

Po roce 1948 byla Labská bouda (1300 m) v nezměněné podobě provozována až do 6. listopadu 1965, kdy do základů vyhořela. V roce 1969 byl položen základní kámen k nové budově, stavba podle projektu arch. Zdeňka Řiháka z Brna, poplatná tehdejší megalomanii, se otevřela pro veřejnost 30. října 1975 na jiném místě než původní bouda. Do roku 1996 ji provozovaly Krkonošské hotely, od roku 1996 je Labská bouda v soukromých rukách. V dalších letech Správa KRNAP měla snahu boudu od majitele odkoupit a posléze ji odstranit jako zdroj rizika pro chráněné území. Předpokládá se totiž kontaminace podloží způsobená provozem po dobu více než dvaceti let, dalším problémem je zajištění energie, vytápění a zásobování, včetně rizika případné provozní havárie. Od září 2012 je ale novým majitelem akciová společnost, která znovu začala nabízet ubytování v Labské boudě.  

Přístup:

Ze Špindlerova Mlýna vzhůru Labským dolem po modré značce – 7,5 km. Nebo lanovkou na Medvědín a odtud pohodlně po červeném značení – 5,5 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: