Křížový vrch u Adršpachu

Křížový vrch u Adršpachu

Křížový vrch stojí trochu stranou od Adršpašských skal, severně od Dolního Adršpachu.

Přesto se jedná o poměrně rozsáhlý a členitý skalní komplex táhnoucí se v délce 1 Km. V jeho vrcholových partiích byla vyhlášena Přírodní rezervace Křížová cesta. Název je odvozen od křížové cesty, která cestu na vrchol dosud zdobí. Ta je také jedinou přístupnou trasou, zakončenou v nejvyšším bodě 667 m vyhlídkou do kraje.

Pokud jde o křížovou cestu, tvoří jí litinové desky ze 17. století zasazené do skály, pod vrcholem je několik svatých obrázků a zcela nahoře je umístěn barokní litinový kříž na kamenném podstavci.

Milovníci kešek si zde také přijdou na své.

Strmý výstup členitými skalami dnes usnadňují dřevěné schůdky. I přes výstražné cedule, že výstup je pouze na vlastní nebezpečí, vás při dobrém počasí bezpečně dovedou nahoru a výstup zvládne téměř každý, i když trochu námahy to stojí. V mokru a mlze je však lépe cestu vzhůru dobře zvážit.

Na vrcholu vás čeká zajímavý výhled západním a severním směrem na nížinu mezi Adršpachem a pohraničními horami. Je vidět západní cíp Adršpašských skal, městečka Adršpach a Zdoňov, Mirošovské stěny, a není-li mlha, lze dohlédnout přes Vraní hory až na Krkonoše. Výhled zpestřují také různé skalní útvary, jimiž je Křížový vrch obklopen.

Přístup:

Ke Křížovému vrchu vede žlutá turistická značka od parkoviště před vstupem do Adršpašských skal. Asi po 1 Kmje odbočka na Křížový vrch. Žlutá jinak pokračuje dále přes Zdoňov (4 Km) na Bukovou horu (7 Km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: