Kratochvílova rozhledna

Kratochvílova rozhledna

Kratochvílova rozhledna v Roudnici nad Labem již něco pamatuje. Byla otevřena v roce 1934 a je pozoruhodná svou celoocelovou kruhovou konstrukcí se spirálovitým schodištěm ve funkcionalistickém stylu.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 m a po obvodu kruhového pažení jsou vyryty názvy kopců a měst, které  jsou odsud vidět.

Na severní straně je možné vidět pás Českého středohoří, na východě se za podřipskou nížinou zvedají kopce Ralské pahorkatiny. Výhled na bájný Říp trochu zakrývají stromy a průmyslové stavby. Pochopitelně je vidět i celé historické město Roudnice včetně třetího největšího zámeckého komplexu v ČR.

Rozhledna je pojmenována po Václavu Kratochvílovi, který se na Roudnicku narodil a působil zde jako podnikatel, politik a buditel společenského života. Je zdarma přístupná denně po celý rok od 9 do 19 hodin. Patří mezi nejníže položené rozhledny v ČR (230 m), v rovinatém Podřipsku to však nevadí.

Přístup:

Dostanete se sem snadno z centra města, od Karlova náměstí je to sem asi 450 m. Půjdete po modře značené cestě kolem zámku, pak vystoupáte na návrší v Žižkových sadech, kde už je rozhledna viditelná. Lze odtud pokračovat po modré TZ přes obce Vesce a Rovné až na vrchol Řípu (5,5 km). Z Řípu je možné vyrazit dále po červené TZ až do Kralup (30 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: