Krásná (Čechova) vyhlídka

Krásná (Čechova) vyhlídka

Krásná vyhlídka, nebo také Čechova, se nachází asi 2 km od Peruce na lounsku, na kraji vyvýšeného hřebene zhruba ve výšce 330 m.

Oba její názvy jsou opodstatněné – vyhlídka je opravdu krásná a poskytuje krásné výhledy. Druhé označení nesouvisí s praotcem, nýbrž se Svatoplukem Čechem, který zde rád pobýval. Vyhlídku tvoří zastřešený dřevěný altánek se stolem a lavičkami, je tedy ideální zastávkou pro pěší i cykloturisty.

Díky jedinečnému umístění lze odtud přehlédnout celé magické panoráma jižního cípu Českého středohoří, přehlídku roztodivných tvarů bývalých sopek od Rané, přes Oblík a Milou, až po Solanskou či Lipskou horu a Milešovku. Po pravé straně výhled uzavírá výběžek skalního hřebene, na němž stávalo hradiště Stradonice, je na něm vidět  i dřevěná stavba  rozhledny Stradonky. Viditelný zalesněný svah pod ní je Přírodní památkou Štola Stradonice.

Vyhlídka je součástí  Naučné stezky Perucko, která tvoří 12,4 km dlouhý okruh mezi Perucí a Stradonicemi. Mimo výhledy na České středohoří vede také v blízkosti Přírodní památky v Hlubokém a překrásným údolím podél Debeřského potoka. Oblast je v rámci regionu cenným biotopem, nabízí mimořádně krásnou a příjemnou procházku.

Přístup:

Kromě NS Perucko vede ke Krásné vyhlídce také modrá TZPeruce (2 km).Libochovic je to sem po modré TZ 10 km. Je také možné vyjít od Stradonic po žluté a u Chrastína se napojit na modrou TZ (3,5 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: