HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Metodika a rady

Přidat nové téma
REPORTÁŽ: Outdoorová první pomoc se nejlíp učí na vlastní kůži – vyzkoušeno na kurzu HORAL
Metodika a rady

Asi je to důležité.
2 nebo tři, jak je v titulku: Děj se odehrál v minulém roce, rovněž na začátku července. A jako na potvoru opět ta náhoda. Představitele jednotlivých rolí se letos opět čirou náhodou ve zdraví sešli. To byla sláva...

Říká se, že zmije dospělému a zdravému člověku neublíží. Není to pravda. V roce 2017 na stejnou horskou chatu přijela výprava několika botaniků, fotografů. Vydala se jako parta k vrcholům hor. Zpáteční cesta už tak veselá nebyla. Většina byla po dlouhé a obtížné štrapaci unavená, a tak se pospíchalo do zázemí chaty na jedno zlatavě napěněné. To by jeden nevěřil jak velká chuť je na pivo když už je nejhůře. Tak se stalo, že jeden brach zůstal více pozadu.

Jak se tak občas přidržoval skal, tak kouká, že mu na ruce visí zmije. A byl to neskutečný macek. Netrvalo dlouho a začalo mu být zle. Možná svojí roli sehrála i nadmořská výška. Cítil, že dál už neudělá ani krok. Začal odcházete na onen svět. A nikde nikdo. Už ve skautu, ale i v pionýru, na vojně, se do nás neustále mordovala informace, že nikdo nesmí přírodou se toulat sám. Doporučuje se pravidlo tří. Jeden ošetřuje, pomáhá a ten třetí běží pro pomoc. V době mobilu by se možná mohlo zavést i pravidlo dvou. Jenže jednou je prázdná baterie, podruhé není signál.

Z ničeho nic, jako anděl z nebes, se u něho zjevil mladý pohledný chlapec. Jak se později zjistilo zanícený botanik. Jenže náš ležící a sténající chlap mu nerozuměl. "Říkej si co chceš já ti stejně nerozumím." V ten okamžik mladík promluvil perefektní češtinou. A proč ne když byl ze severních Čech. Bez mrknutí oka přivolal záchranáře. Vrtulník přiletěl během několika minut. Piloti okoukli situaci, přistáli na louce v údolí a přidělali podvěs. Pak to šlo, jak se říká u dělostřelců, ráz na ráz.

Český amatérský botanik a fotograf, jeho snímky jsou úžasné, strávil pak dvanáct dnů v rakouské nemocnici. Lékaři z něj byli na mrtvici. Dělali co mohli, ale stejně se obávali, že příjde o ledviny. Tak zlé to po jednom uštknutí bylo!!! A on nebyl, tu chybu nikdy prosím neudělejte, připojištěný. Měl u sebe pouze průkazku zdravotní pojišťovny. Asi očekáváte, že následně zaplatil miliony. Nikdo neví jak se to stalo, ale následně od něj nikdo peníze nepožadoval. Vše to uřadování se vyřešilo rozumem.