Vojtovy vzdechy aneb ze života horského vůdce III

Vojtovy vzdechy aneb ze života horského vůdce III

Jezdím po veletrzích se sportovním zbožím. Sleduji trendy a novinky ve vybavení pro outdoorové aktivity. Čekám na nějaké převratné myšlenky, technologie nebo nápady. Stále se musí chodit do kopce s batohem na zádech, boty nejsou lítací, zpocená trika studí a litr vody váží kilo. Kdy už někdo přijde s něčím převratným a výrobci přestanou skrývat svůj nedostatek invence kosmetickými změnami na dávno vynalezených věcech?

Konečně něco nového

Vypadá to, že letos na jaře konečně přišla změna. Jako blesk z čistého nebe, jako kompas ve středověku nebo jako stříbrná páska v Apollu 13. Až jeden člověk, kterému nebyla dlouho věnována v outdooru pozornost a byly mu svěřovány spíš pomocné práce, se zamyslel. Byl to jenom jeden z mnoha outdoorových nadšenců od kterého se už moc nečekalo. Byl přehlížen. Chodil po horách, lyžoval, lezl, jezdil na vodě, po moři na seakayaku a tu jednoho dne napadlo jak si rozepnout na bundě ventilaci bez nutnosti sundávat batoh nebo prosit kolegu. Stalo se to v sobotu. Takhle na den přesně.

Na túře

Běžíte do kopce a paříte se. Pak přijde chuť upustit páru a začít větrat. Rozepnete si límec. Máte otevřené kapsy, které nemusí být zajištěné. A na závěr si vzpomenete, že vám výrobce nadělil ventilační otvory v podpaží. Jejich velikost je někdy diskutabilní. Ty opravdu velké vedou od boků až po loket. Když někam pádíte bez batohu, což je asi vzácné, jejich ovládání neřešíte. Dávno jste si našli „kamasutrickou“ polohu těla, hlavy a paží. A nakonec se vám to na dva zadržené dechy se to povede. Co však dělat, když máte na zádech batoh a ramenní popruhy vedou přes zipy ventilace?

Řešení

V případě, že chcete větrat a na zádech máte batoh, rozepněte si nejprve hrudní pás. Bederák nechte zatažený. Pak shoďte z ramene jeden ramenní popruh a takto osvobozeni si buď sami nacvičeným pohybem, nebo s pomocí kolegy zip otevřete. Stejně postupujte s ventilací na druhé straně. Zajistěte hruďák a pokračujte v krasojízdě.

Shoďte jeden ramenní popruh batohu z ramena tak, abyste se snadno dostali k ventilaci.

A přitom taková blbost, že?

Zkušenosti čtenářů

Pepa

Americké armádní goretexové bundy ECWCS mají na zipech ventilace poměrně dlouhá (cca 20 cm) „tahátka“ z popruhu širokého kolem 0,5 cm. Kupodivu se nikde nepletou a rozepnout nebo zapnout takový zip je velice snadné. Vyzkoušejte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: