Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg): po stopách dějin ve výšce 2000 m

Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg): po stopách dějin ve výšce 2000 m

Na Karnské hřebenové stezce neboli Karnischer Höhenweg se setkává Rakousko a Itálie, ale také příroda a historie. Tato dálková pěší trasa v Karnských Alpách vede rozmanitou krajinou po stopách krvavých bojů první světové války.

Karnischer Höhenweg se táhne v délce 150 km po hřebeni pohoří Karnische Alpen (Karnské Alpy), který tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Celou trasu je možné si rozplánovat do osmi až jedenácti denních etap a přenocovat na rustikálních chatách. Na cestě kromě horských panoramat čekají rozpadlé zákopy a staré bunkry. Jsou to svědci neveselého období, kdy zde za první světové války tisíce rakousko-uherských a italských vojáků vedly nemilosrdnou zákopovou válku.

Karnischer Höhenweg

Trasa po hřebenech

Trasa dnes nazývaná „Stezka míru“ vede ze Sillianu ve Východním Tyrolsku přes průsmyk Plöckenpass a Nassfeld až do Thörl-Maglernu v Korutanech. Průsmyk Plöcken (1357 m) rozděluje Karnischer Höhenweg do dvou částí:

Západní úsek formuje vápencový masiv, pěšina téměř neklesne pod nadmořskou výšku 2000 m a nejvyšším bodem je Pfannspitze s 2678 metry. Tato část vyžaduje trochu více obezřetnosti a jistý krok, protože probíhá vysokohorským terénem. V rustikálních chatách je možnost přenocovat, odpočinout si a zpracovat to, co jste po cestě viděli.

Ve východní části převládají mírné horské vrcholy, pastviny a lesy a terén je snadnější. Krok za krokem a jednou nohou v Itálii a druhou v Rakousku pokračuje stezka kolem archeologických symbolů a památníků našich dějin. Pestrost hor je důsledkem komplexního geologického původu Karnských Alp. Proto byly mezi Silianem a Nassfeldem podél stezky zřízeny geotraily (geologické naučné stezky).

Geotrail“ je speciální tematická stezka, na které jen za několik hodin prožijete 500 milionů let historie země. Na místě pohoří Karnische Alpen (Karnské Alpy) bylo totiž v dávné minulosti obrovské moře. Dnes si to jen stěží dovedeme představit, ale dokazují to prehistorické nálezy zkamenělých mušlí a rostlin. Geotrail se skládá z pěti různých cest o celkové délce 20 km. Jsou značené jako naučné stezky Wolayersee, Plöcken, Zollnersee, Nassfeld a Garnitzenklamm  a probíhají ve výšce od 1500 do 2000 metrů.

Horská idyla u jezera Zollnersee, Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg), Korutany, Rakousko.
Horská idyla u jezera Zollnersee, Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg), Korutany, Rakousko.

Stezka míru

Karnischer Höhenweg je také nazýván Stezka míru – via della pace či Friedensweg. Toto jméno by si stezka určitě nezasloužila v době první světové války. Tehdy v této pohraniční oblasti mezi Itálií a Rakouskem stáli proti sobě nepřátelští vojáci. V současnosti tvoří pěšiny probíhající mezi jednotlivými pozicemi dálkovou pěší stezku o délce přes 155 kilometrů. Mírové cesty začínají na Col di Lana a vedou přes západní a východní Dolomity dál do Sextenu a ze Sillianu přes západní Karnské Alpy až k průsmyku Plöcken. Zde bylo pod širým nebem otevřeno „národopisné muzeum 1915 – 1918“, které vás jednak vezme na výjimečný výlet do (smutné) nedávné minulosti země a jednak současně představuje mírový monument.

Z hor k jezerům

Po sportu a dobrodružství v horách už čeká osvěžení v jezerech Pressegger See a Weissensee – jsou vzdálená jen kousek od vrcholů pohoří Karnische Alpen a Gailtaler Alpen. Jezera s čistou vodou osvěží unavené horaly a postarají se o odpočinek po túrách.

Více informací o nabídkách pěší turistiky v Korutanech: turistika.korutany.com

Zkušenosti čtenářů

David

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak je to s vodou? Dá se nabrat v jezerech, potocích, pramenech nebo je třeba ji kupovat na chatách? Případně za jaké peníze.

Dále by mě zajímalo, zda je povoleno stanování.

Děkuji
David

Natálie Kohoutková
David:

Hezký den, tekoucích zdrojů pitné vody je v horách málo, doporučuje se počítat s doplněním na chatách. Pokud už byste chtěl brát vodu z jezer, využijte nějakou možnost filtrace: https://www.svetoutdooru.cz/budte-za-vodou-aneb-filtrace-a-uprava-vody-na-cestach/

Volné stanování není oficiálně v této oblasti povoleno. Trek je koncipovaný jako trasa se spaním na chatách, kterých je v horách dost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: