Jezero Pískovna v Adršpašských skalách

Jezero Pískovna v Adršpašských skalách

Toto jezero u hlavního vstupu do Adršpašských skal vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu.

V roce 1988 byl kolem něj zbudován samostatný vyhlídkový okruh vyznačený modrou turistickou značkou. Okruh měří asi 1,5 Km, vede skalnatým terénem kolem členitého jezera, v některých úsecích je cesta upravena dřevěnými schůdky a žebříky. Poskytuje pohledy na kouzelné přírodní scenérie hladiny jezera, skalnatých ostrůvků porostlých stromy a rozmanitých skal, které jej obklopují. Z různých míst okruhu se výhled mění, někde je možné rozhlédnout se z výše skalní vyhlídky, jinde je přístup k vodě a možnost posezení na lavičce na pláži.

V pomyslné soutěži o nejkrásnější skalní jezero u nás by nejspíš Pískovna obsadila stupně vítězů, což  potvrzuje i její oblíbenost u filmařů, kteří jí rádi obsazují jako kulisu například k filmovým pohádkám.

Voda v jezeře je průzračně čistá a pozorní návštěvníci v ní spatří hejna hemžících se zdravých ryb, převážně kaprů. Vody z Adršpašských skal pochází z četných artéských pramenů a díky filtraci přes pískovcové skály patří k nejčistším a nejkvalitnějším. Koupání je zde zakázáno nejen z důvodu ochrany přírody, ale také díky nebezpečným spodním proudům.

Okruh kolem jezera Pískovna je součástí placeného vyhlídkového okruhu „Ardšpašské skály“. Je však možné zakoupit i samostatnou vstupenku pouze na tento malý okruh kolem Pískovny. Vstupenky lze koupit u pokladny v prostoru poblíž železniční zastávky v Adršpachu, asi 150 m od parkoviště u hlavní silnice. Zde také můžete navštívit Infocentrum. Od pokladny k jezeru je to pak sotva 50 m.

Tip na cestu:

Velký okruh Adršpašským skalním městem má 3,7 Km a vede po zelené TZ kolem atraktivních skalních útvarů a vodopádů k hornímu Adršpašskému jezírku. Pak se vrací zpět k Adršpachu kolem Ozvěny a vyjít ven lze odbočkou u hostinceLesní zátiší, asi 200 m od hlavní pokladny.

Za Adršpašským jezírkem je také možné opustit placený vyhlídkový okruh a projít Vlčí roklí po žluté TZ na vyhlídkový okruhTeplických skal, kde vstupenka z Adršpašských skal také platí. Pozoruhodné je, že naopak vstupenka z Teplických skal neplatí při stejném vstupu do skal Adršpašských.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: