Jeskyně Kamenný úl

Jeskyně Kamenný úl

Tuto uměle vytesanou jeskyni najdete v Planém dole, na trase zvané Skalní město, mezi Zbrázděným vrchem a Střezivojicemi.

Několika zvláštnostmi se liší od podobných jeskyní v CHKO Kokořínsko. Vstup do jeskyně se nachází asi 2 m vysoko nad zemí, vystoupat lze k němu po přitesaných velkých kamenných blocích za pomoci zrezivělého, zčásti již chybějícího zábradlí, což vyžaduje trochu zdatnosti.

Jeskyně je tak dobře chráněna před větrem a deštěm a zvenku vůbec není vidět. Díky tomuto nesnadnému vstupu, podobnému včelímu úlu, získala i své jméno. Prostorná je natolik, že by se v ní vedle sebe poskládali dva až tři lidé, výška se pohybuje kolem 1,5 m. Může tak v nouzi poskytnout alternativní přístřešek před deštěm. Je vybavena i větracími okénky. Vnitřek jeskyně je překvapivě čistý.

Vstup do jeskyně je v jakémsi záhybu mezi skalami, obklopen dalšími pozoruhodnými skalisky.

Přístup:

Ze Mšena asi 8,5 km po žluté TZ, nebo se na žlutou napojit až v obci Ráj (odtud asi 4,2 km), pokračovat přes Zbrázděný vrch tzv. Skalním městem. Z druhé strany je možné vyjít ze Střezivojic, opět po žluté Skalním městem ( asi 4 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: