Jeřabina

Jeřabina

Rozhledna Jeřabina (788 m) se nachází 3 km JV od Mníšku (resp. 5 km SZ od Litvínova) při silnici spojující obce Mníšek a Křížatky.

Rozhlednu na stejnojmenném vrcholku vystavěl v roce 1884 německý turistický spolek a rozhledna byla slavnostně předána veřejnosti dne 24. srpna 1884 (podle informační tabule přímo na rozhledně až 9. října 1884). Na kamenné podezdívce vysoké tři metry byla umístěna jedenáctimetrová dřevěná konstrukce s krytým vyhlídkovým ochozem. Údržba vyhlídkové věže díky drsnému horskému klimatu byla ale značně náročná, věž musela být dokonce z bezpečnostních důvodů několikrát uzavřena.

V lednu 1928 se dřevěná část věže zřítila a o rok později byla původní rozhledna zpřístupněna již jen v podobě zvýšeného vyhlídkového altánu se stříškou a zábradlím. Tehdy byla pojmenována podle dvou členů spolku, kteří se nejvíce zasloužili o zpřístupnění altánku – Weberova a Illingova vyhlídka. Během 2. světové války ji dokonce využívala německá armáda jako hlásku s protiletadlovým dělem pro obranu chemické továrny v nedalekém Záluží. V poválečných letech ale vyhlídka definitivně zchátrala a dlouhá desetiletí stálo na Jeřabině jen torzo kamenné části.

Na jaře 2009 zahájil Sport areál Klíny obnovu rozhledny do její původní podoby podle projektu Petry Holubičkové. Slavnostní otevření rozhledny Jeřabina se konalo dne 28. června 2009, je odtud výhled na okolní vrcholky Krušných hor, na České středohoří a Mosteckou pánev.

Přístup:

Z hraničního přechodu Mníšek po žluté značce (bohužel po silnici), úplný závěr je po červené značce. Tam, kde žlutá odbočuje ze silnice do lesa, je malé parkoviště tak pro tři auta.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: