Jak vybrat dětský batoh? Vyzkoušeli jsme BOLL Trapper 18 a Sioux 15

Jak vybrat dětský batoh? Vyzkoušeli jsme BOLL Trapper 18 a Sioux 15

Nejrušnější sezóna výletů a cestování už klepe na dveře. A kdo s sebou nosí nejvíce věcí? Přece děti! Výběr vhodného batohu pro děti není radno podcenit. Kromě líbivého designu nezapomeňte hledět na kvalitní ergonomické provedení i funkční detaily. My měli možnost otestovat dětské batohy Trapper 18 a Sioux 15 české značky BOLL. Jak se osvědčily?

Správná velikost

Všichni chceme pro naše děti to nejlepší a zorientovat se v široké nabídce je někdy věda. Z hlediska zdravého vývoje dítěte by batoh měl především respektovat anatomii a na zádech dobře sedět. Správnou velikost batohu poznáte tak, že v horní ani dolní části nepřesahuje záda dítěte. Český výrobce BOLL uvádí na stránkách, od jaké výšky je batoh vhodný, což výběr dost ulehčí. Vyzkoušeli jsme batohy Sioux 15 a Trapper 18, které jsou vhodné pro děti s výškou postavy od 120 cm. Oba batohy se hodí na širokou škálu outdoorových aktivit, výlety i na kroužky či do školky.

Tyrkysový dětský batoh Boll Trapper 18 a fialový Boll Sioux 15.
Tyrkysový dětský batoh BOLL Trapper 18 a fialový BOLL Sioux 15.

Konstrukce a zádový systém

U obou modelů musím vyzdvihnout propracovaná ergonomická řešení s důrazem na komfort a zdravý vývoj dítěte. Měkce polstrovaný zádový systém Air Flux zajišťuje pohodlí při nošení i odvětrávání.

Pro optimální usazení na zádech slouží polstrované nastavitelné ramenní popruhy (nastavení je třeba průběžně upravovat s tím, jak děti rostou) a jednoduchý hrudní a bederní pás, díky nimž batohy nesjíždí ani jinak necestují po zádech. Ramenní popruhy jsou dostatečně široké a měkce vypolstrované, nikde tedy nic neřeže. V oblasti krku mají prokrojení, takže ani v tomto místě nic nepřekáží. Délka ramenních popruhů je nastavitelná a stejně tak i délka balančních popruhů mezi ramenními popruhy a vrchní částí batohu. Hrudní a bederní popruhy i při plném naložení a zatížení děti vyhodnotily jako pohodlné.

Vnitřní členění a kapsy

Trapper 18

V otázce řešení vnitřního prostoru se od sebe jednotlivé modely liší. Trapper 18 má jednu hlavní komoru, která je plnitelná vrchem a stahuje se zdrhovadlem. Přes ni se překlápí víko batohu se zapínáním na plastovou přezku – délka popruhu s přezkou je nastavitelná. Komora je poměrně prostorná a je kompatibilní s dětským spacákem BOLL Patrol – při maximální kompresi se spacák do batohu vejde bez problému, a ještě v zbude volné místo na další nezbytnosti.

Uvnitř hlavní komory se nachází kapsa na zip ze síťoviny, na které je umístěná dobře viditelná jmenovka. Dále je zde poutko např. na zavěšení klíčů a v zadní části dole fixace na lahev. Další kapsu na zip najdete na horní straně víka batohu. Samozřejmostí jsou dvě prostorné boční kapsy ze síťoviny, ideální například na lahev s vodou.

Sioux 15

Sioux 15dvě komory na zip umístěné za sebou – prostornější vzadu a o něco menší vepředu. Zadní komora také obsahuje kapsu na zip ze síťoviny se jmenovkou a poutko na zavěšení. Menší kapsa je jednoduchá, bez členění. I tento model má po obou stranách boční kapsy ze síťoviny.

Dětské batohy Boll Trapper 18 a Boll Sioux 15 mají prostorné síťované kapsy po obou bocích.
Dětské batohy BOLL Trapper 18 a BOLL Sioux 15 mají prostorné síťované kapsy po obou bocích.

Materiál a provedení

Díky voděodolnému svrchnímu materiálu s odolnou strukturou obstojí i v náročných povětrnostních podmínkách. To se nám podařilo vyzkoušet na vlastní kůži, když nás při výletě Litovelským Pomoravím zastihl dlouhotrvající silný déšť. Oba batohy v něm obstály na jedničku a veškeré vybavení uvnitř zůstalo bezpečně v suchu. Svrchní materiál je rychleschnoucí, a tak byly navíc poměrně rychle připravené k další akci.

K nejnamáhanějším částem batohu patří zipy, proto nás potěšilo jejich bytelné provedení, které děti dokážou samy snadno ovládat.

Praktické detaily

 • Trapper 18 má na víku praktickou gumičku na upevnění výstroje.
 • Na obou modelech najdete poutka, na která je možné zavěsit materiál např. pomocí gumicuku.
 • Oba modely mají také dostatek reflexních prvků dobře viditelných ze všech stran, včetně umístění na ramenních popruzích.

Zaujalo nás

 • Propracovaný zádový systém a ramenní popruhy.
 • Množství a rozmístění reflexních prvků.
 • Odolnost materiálu vůči vodě.
 • Originální design.

Hodnocení testerů

Batohy si děti rychle oblíbily a pro mě jako rodiče je zásadní, že dcerky nosí batohy, které jim nebudou ničit zdravé držení těla. Je jasné, že aby batohy děti s láskou nosily, musí se jim především líbit. Batohy Trapper 18 i Sioux 15 vynikají povedeným designem a jsou dostupné v několika barvách. Díky tomu si vybere každý malý horal podle svého vkusu a na výšlapu bude vypadat jako profík. 😊

Česká značka BOLL vyrábí spacáky, turistické, městské, ale i školní batohy a doplňky pro malé i velké horaly. Klade důraz na funkční detaily, dlouhou životnost materiálů, pravidelné konstrukční inovace a šetrnost k životnímu prostředí. Více na www.boll.cz

Kritéria pro výběr dětského batohu v kostce

 • Správná velikost k postavě dítěte
 • Pohodlný zádový systém
 • Nastavitelné ramenní popruhy
 • Hrudní a bederní pás
 • Objem dle potřeby a nízká hmotnost batohu
 • Odolný materiál a provedení, nepromokavost, reflexní prvky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: