ISPO Awards 2014: Okno do budoucnosti outdoorové výbavy

ISPO Awards 2014: Okno do budoucnosti outdoorové výbavy

Stejně jako předešlé dva týdny, i dnes se podíváme na další vítěze ISPO Awards. Přečtěte si o nejzajímavějších novinkách, které se na pultech prodejců objeví letos na podzim.

Název kategorie Outdoor v podstatě napovídá, o jaké výrobky se bude jednat. Zároveň však toho také moc neříká. Rozsah této kategorie je  velký a obsahuje vybavení pro nejrůznější aktivity převážně v přírodě. Proto se opět nezaměřím na všechny podkategorie, resp. všechny oceněné výrobky.  Výběr nejzajímavějších výrobků je tedy subjektivní. Jejich kompletní seznam v kategorii Outdoor naleznete případně na webových stránkách veletrhu ISPO.

V minulých dvou dílech jsme psali o dalších, pro outdoor klíčových, kategoriích:

Outer layer 3L: Oboustranná bunda, která umí chladit i hřát

Oboustranná bunda polychromeLAB roccia rossa bionica jacket je na pohled sice docela jednoduchá, ale přesto výjimečná svými vlastnostmi. Každá její strana plní jinou funkci. Popsal bych to asi tak, že jde o bundu s integrovaným slunečníkem a akumulačními kamny. Je-li modrá strana venku, absorbuje téměř 100% UV záření a odráží 45% IR, tedy tepelného záření. Tzn., že bunda udržuje teplo při chladnějším počasí. Pokud je navrchu bronzová strana, odráží 45% UV záření a absorbuje téměř 100% UV záření pro ochlazování těla při pohybu. Tedy taková textilní termoregulace teploty. Sluší se jen dodat, že bunda je nepromokavá a odolná proti větru.

Outer lifestyle: Decentně a funkčně ve víru města

Descente Mizusawa Down Jacket Shuttle je bunda podle mého gusta. Nádherně zpracována bunda, která vypadá technicky, ale přitom velmi minimalisticky. Pro ty, kteří by chtěli do města technickou lahůdku, aniž by vypadali jako horal, je tahle bunda můj typ. Je z pružného nepromokavého materiálu. Místo švů jsou použity tepelné sváry mezi jednotlivými komorami vyplněnými peřím.

Mid layer: Severská houževnatost a moderní hybridní konstrukce

Bunda Klättermusen Hagal Hoodie na první pohled nezapře svůj severský původ. Hlavně pak svého výrobce. Kdo ho zná, ten ví, že jde svou vlastní cestou designu. Jeho výrobky jsou tak snadno rozpoznatelné. Střih na tělo, propracované rukávy a kapuce jsou jen některé tradiční detaily. Doménou Hagal Hoodie je nejen odolnost proti větru, ale především odolnost mechanická, což by mělo zaručit její dlouhou životnost.

Vaude Mens Tacul PD Jacket je lehká izolační bunda, kombinovaná s elastickými fleecovými vložkami na bocích a rukávech pro volnost pohybu. K izolaci jsou použita vlákna PrimaLoft Down, která odpuzují vodu. Dále pak materiál PrimaLoft Silver Insulation Down Blend s Powerstretch vložkami. Takže další zástupce oděvů, s kombinací různých materiálů a zón. Bunda je navíc sbalitelná do vlastní kapsy, takže se nabízí jako doplňková izolace, kterou přibalíte do batohu.

Gloves: Konečně rukavice, do kterých neteče?

Mountain Hardwear Hydra Lite jsou rukavice nabité funkcemi. Jde především o použití Q.Shield technologie. Název sice nic moc neříká, a porotu přesvědčila natolik, že bude zřejmě fungovat. Jde o materiál odolný proti vodě, který je trvale natavený do svrchního materiálu. Nedochází tak k zatékání vody dovnitř. Navíc je zachována obratnost prstů. Pružné manžety, stahování zápěstí a odolný materiál na dlaních jsou další argumenty, proč by si rukavice měli oblíbit nejen lezci, svírající v rukách své zbraně do ledu.

Trekking equipment: Vodní filtr integrovaný v lahvi na pití

LifeStraw Go je vodní filtr na cesty, vložený do lahve na pití. Je to jednoduché, pokud pijete, zároveň vodu filtrujete. Zajímavé je, že filtr nepracuje na bázi uhlíku, chlóru nebo jiné chemické látky. Filtr je vyplněn velmi tenkými dutými vlákny, která jsou natolik jemná, že odstraní z vody bakterie a parazity. Výrobce uvádí, že filtr je schopný přefiltrovat až 1000 litrů vody.

Energy supply: Voda, vítr, slunce a dva další způsoby dobíjení

Powertraveller Powermonkey expedition je přenosný zdroj energie s výstupním napětím 5 a 12V.  Lithium-polymerový akumulátor má kapacitu 10500 mAh.  Lze nabíjet pěti různými způsoby: Z elektrické sítě, pomocí vodní, větrné, nebo solární energie. Správně jste napočítali jen čtyři způsoby. Všechny totiž fungují bez přičinění uživatele.  Pokud byste se nacházeli třeba v jeskyni bez výše uvedených zdrojů energie, nezbývá nic jiného, než akumulátor nabít ručně otáčením kliky. Pokud budete dobíjet opravdu svižně, je možné, že dobíjení vás navíc i pěkně zahřeje!

Footwear: Papuče na led a sníh

Salewa MS capsico insulated jsou teplé a pohodlné papuče. Domnívám se ovšem, že mezi potencionálními kupci nebudou příznivci televizních sportovních přenosů. Jejich hlavní doménou je protiskluzová gumová podrážka. Izolace Primaloft  a vložená membrána dávají pomalu tušit, že spíš než u televize by se slušelo bačkůrkám pěkně naložit na ledu a ve sněhu.  Úplně vidím, jak bych do nich vklouzl po dni stráveném na horách ve skeletových botách a vyrazil si po zasněžené pěšince někam na grog.  Po odepnutí druku na patě se dá zadní část přešlápnout, takže se zavřené papuče promění na rychlonaskakovací pantofle pro rychlé výpady z vyhřáté postele.

Climbing equipment: Ještě slabší průměr lana, ještě chytřejší šroub do ledu

Edelrid Corbie 8,6 mm je nejtenčí jednoduché horolezecké lano v současné době. Tento časový údaj píšu záměrně, protože na tomto postu se v průběhu posledních let střídá několik modelů od různých výrobců. Jestli mě paměť neklame, tak asi před třemi roky mělo nejtenčí lano průměr 9,1 mm.  Jsem tedy sám zvědav, na jakém průměru se tato hodnota zastaví. Zjednodušeně lze říci, že díky technologii splétání jádra jde o lano vložené v lanu. Zbývá už jen dodat, že jak už pomalu bývá u podobných lan zvykem, je toto lano certifikované kromě jednoduchého také jako poloviční i dvojité.

Šroub do ledu Salewa Quit screw je nový přírůstek pro ledoborce. Stávající šroub tak byl ještě dále vylepšen o několik prvků.  Na trhu je dnes řada šroubů s integrovanou a sklopnou kličkou.  Na rozdíl od nich je však na tomto modelu integrovaná i expreska. Aby toho nebylo málo, na její textilní smyčce je ještě plastový chránič, díky kterému se šroub lépe přenáší na úvazku. Zároveň slouží jako chránič hrotu proti poškození a naopak i poškození oděvů o hrot.  Vtipné a povedené, jak se na první pohled zdá. Už se těším, až Salewa začne nabízet šrouby s integrovaným motůrkem, které se budou šroubovat samy!

Backpacks: Zádový systém, který lze nastavit „za chodu“

Batoh Lowe Alpine Axiom-Alpamayo 70:90 je propracovaný batoh, na kterém je tolik chytrých detailů, že to snad musí potěšit každého batohového kverulanta. Zmíním třeba přední odklápěcí panel, který zakrývá velký čelní vstup do batohu, řadu poutek a popruhů pro připnutí vybavení nebo dodávaný malý batůžek na hydratační vak, který lze použít i samostatně. Tím tento výčet zdaleka nekončí. Hlavní důvod, proč vystoupal batoh až na bednu nejvyšší je nastavitelný zádový systém. Délka zad si snadno nastavíte až ve chvíli, kdy máte batoh na zádech. Pomocí táhel u bederního popruhu se odjistí mechanismus, držící ramenní popruhy, takže zatížený batoh si sedne přesně podle délky zad a těžiště batohu se posune blíže k tělu.

Batoh Lowe Alpine Axiom-Cerro Torre se shodným zádovým systémem nyní testujeme a recenzi si budete moct přečíst ve Světě outdooru 2/2014. K dostání bude ve druhé polovině května na obvyklých distribučních místech.

Product of the year: První skutečně skládací kajak

Oru Kayak od stejnojmenného výrobce si získal porotu natolik, že dostalocenění produkt roku v celé kategorii Outdoor. Těžko soudit vodácké náčiní nasuchu, ale zdá se mi, že vítězství bylo vcelku zasloužené.  Dle informací z veletrhu jde o nejskladnější a nejlépe přenosný kajak na trhu.  Z Přenosné tašky, která je vlastně tvořena přímo poskládaným trupem kajaku, se v plavby schopnou loď promění cca. za 5 minut.  Při pohledu na konstrukci se nemohu ubránit dojmu, že  tvůrce tohoto kajaku musí být milovník papírových skládanek origami. Více si o kajaku můžete přečíst v článku na webu Hydromagazínu. Pokud vás zajímá, jak funguje systém skládání, mrkněte se na video:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: