Snad každý na výletě do přírody někdy zažil situaci, kdy je mu „zima“. Od nepříjemného pocitu se ale můžeme dostat až do stavu, který výrazně ohrožuje život člověka. Pojďme se seznámit s tím, jak si v těchto situacích počínat.
Co je to hypotermie?
Hypotermií lékaři označují stav podchlazení, kdy teplota tělesného jádra klesá pod normální tělesné hodnoty. Problém nastává s měřením teploty tělesného jádra – v outdooru nemáme většinou možnost tuto teplotu změřit. Nebudeme se tedy řídit teplotou jako hlavním kritériem hodnocení podchlazení, ale vnějšími projevy pacienta. Tento systém hodnocení vychází ze švýcarské klasifikace (Swiss Staging System).
Lehké podchlazení
Podchlazení přichází většinou nenápadně a jeho vznik mohou ovlivňovat vnější faktory (nízká okolní teplota, vítr, vlhkost) a faktory týkající se pacienta (fyzická a psychická nepohoda, zranění, nemoc, nedostatek energie, dehydratace, nekvalitní vybavení, pohyb).
První fázi – lehké podchlazení – můžeme snadno přehlédnout. Mezi první projevy podchlazení patří změna nálady (z veselého člověka se stává protiva), třes, pocit chladu, zhoršení jemné motoriky (nepodaří se zavázat tkaničky nebo zapnout bundu). Lehké podchlazení se hůře poznává, ale velice dobře řeší. Řešením je změna prostředí, dodání energie (ideálně v podobě teplého sladkého čaje), přidání vrstev oblečení, zabalení do izotermické folie. Pacienta přimějte k pohybu až poté, co mu dodáte teplý čaj.
Další fáze nemá jasné hranice a může v sobě kombinovat příznaky jak lehkého, tak těžkého podchlazení. Na pacientovi můžeme pozorovat zhoršení koordinace pohybů (problémy s chůzí), změnu chování (apatie, nechuť k pohybu), zhoršení artikulace. Třes těla se může stát nekontrolovatelným, pacient jej není schopen korigovat a zastavit. V této fázi pomůže samozřejmě změna prostředí, zabalení do izotermické folie (není podstatné, jakou stranou bude folie otočená k podchlazenému). Podchlazeného v tomto stavu balíme do dvou izotermických fólií, vždy na podložce, která jej izoluje od země. Dodávat energii můžeme do doby, kdy podchlazený sám udrží hrnek s pitím. V momentě, kdy už sám hrnek neudrží, jej musíme transportovat. Jestliže jsme uvázli v terénu a není možné dostat podchlazeného do tepla, je třeba celou situaci řešit komplexněji např. stavbou závětří nebo vykopáním bivaku. V tento okamžik je možné situaci vyřešit pomocí hypotermického balíčku (viz níže).
Pokud má podchlazený na sobě mokré (vlhké) oblečení, sundáváme ho z něj až v teple chaty, případně jakmile máme k dispozici dostatek oblečení, do kterého můžeme pacienta převléci.
Těžké podchlazení
Nejzávažnější fází podchlazení – těžké podchlazení – snadno rozpoznáme, ale v terénu nedokážeme vyřešit. Těžce podchlazený pacient má změnu vědomí, jeho dechová i tepová frekvence se zpomalují a hrozí riziko srdeční zástavy. Podchlazený se obvykle již netřese (nemá energii). Těžké podchlazení je stav, který vyžaduje rychlou evakuaci z terénu, lékařské ošetření včetně napojení na ECMO (mimotělní oběh, který pacientovi pomalu ohřívá krev). Než se k vám dostane posádka horské služby, je možné využít hypotermický balíček jako prevenci zhoršení stavu pacienta.
Hypotermický balíček a jak jej sestavit
- Plachta, lze nahradit celtou ze stanu, bivakovacím vakem
- Karimatka, případně několik vrstev oblečení, větve jako izolace od země
- Spacák
- 2x izotermická folie
- Láhve s teplou vodou – hodí se také hydrovak nebo hřejivé pytlíčky
Hypotermický balíček je dobré si v klidu nachystat bokem, na vhodném místě, kde bude pacient schopen delší dobu ležet.
Postup
- Rozložte si plachtu – obal balíčku – měl by být voděodolný.
- Vytvořte izolaci od země – karimatka, batohy, vrstvy oblečení, větve, atd.
- Přidejte teplou vrstvu – spacák, vrstvy oblečení.
- Aplikujte izotermické folie – folie balíme co nejblíže k pacientovi
- Přidejte další zdroje tepla – láhve s teplou vodou obalené v oblečení, hřejivé polštářky apod.
O podchlazeného v hypotermickém balíčku se staráme a pravidelně kontrolujeme stav jeho dýchání a vědomí. Po cca 2–3 hodinách vyměníme lahve s vodou za teplé. Je třeba si uvědomit, že se stále nacházíme v rizikovém prostředí. Došlo-li k podchlazení jedince, můžeme se i my nacházet v ohrožení podobným stavem. Dbejme stále na vlastní bezpečnost.
Závěr
Naučit se sestavit hypotermický balíček je jedna z dovedností, kterou by měli všichni outdooroví nadšenci ovládat, neboť jim dokáže pomoci v rizikovém prostředí. Je-li podchlazený zraněný, nízké teploty jeho stav ještě dále komplikují. Zajištění tepelného komfortu jakémukoli nemocnému nebo zraněnému je minimum, které bychom pro něj měli vždy udělat. Obalení podchlazeného do folie lze téměř v jakékoliv pozici.