Hradiště Butovice

Hradiště Butovice

Mohutný skalní ostroh, který je z jihu a západu chráněn strmým srázem, na severu padá do mělčího údolí sevřené se sousedními Hemrovými skalami a na severozápadě přechází v Butovickou planinu, táhnoucí se až k Děvínu nad Vltavou, si lidé vybrali za své sídlo již v pravěku, o čemž svědčí významné archeologické nálezy.

Ještě v 9. století zde stálo mocné slovanské hradiště, které zaniklo až s rostoucím vlivem Pražského hradu kolem 11. stol. Snad tomu vděčíme za to, že zde dodnes můžeme obdivovat přírodní krásy namísto městského centra.

Hradiště zabíralo náhorní plošinu o rozloze 9 hektarů, od severozápadu bylo chráněno dvěma příčnými valy, jejichž pozůstatky jsou jediným viditelným znakem dávného osídlení. O to více vyniknou  porozuhodné skalní stěny na jižním a západním svahu. Vytvořily je vody Prokopského a Dalejského potoka, které stěny Butovického hradiště po tisíce let obtékají. Převýšení od paty skal u Dalejského potoka činí až 75 m. Nejvyšší vrchol planiny dosahuje 313 m.

Místo má mocnou energii, obdivuhodná je rozlehlost planiny i přírodní krásy skal, jejichž okraje skýtají mnoho zajímavých výhledů na Přírodní park Prokopského a Dalejského údolí, a dnes již i okolní pražská sídliště Barrandov, Butovice a Velká ohrada. Rovněž od cesty zdola jsou skály pěkné a působivé. Skalnaté srázy Butovického hradiště jsou spolu s Hemrovými skalami součástí Přírodní rezervace Prokopské údolí.

Od stanice Metra Jinonice vede přes staré Jinonice Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice, která následně obchází celý ostroh kolem bývalého hradiště a končí sestupem k bývalému koupališti v Prokopském údolí. Měří celkem 3 Kma je na ní 6 informačních zastávek.

Přístup:

Pokud se chcete projít po planině kolem bývalého hradiště, je nejlépe vyrazit po zelené TZ od stanice metra Jinonice, projít starými Jinonicemi, kde na úpatí kopce začíná také Naučná stezka.  Nahoře na rozcestí Kovářovic mez pokračuje dále po žluté TZ. Ke skále od spodu u Dalejského potoka lze sejít ze sídliště Barrandov přes Klukovice. Pod skály ze severní strany je možné se vydat od stanice autobusu Ovčí Hájek (1 stanice od metra Nové Butovice) a dále pěšky kolen retenční nádrže Asuán a Hemrových skal po asfaltce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: