Hrad Egerberk

Hrad Egerberk

Zřícenina hradu vzdálená asi 6 km jižně od Klášterce nad Ohří.

Pravděpodobně byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století, nejstarší zmínky o něm jsou z první poloviny 14. století, kdy jej vlastnil Vilém z Egerberku. Hrad často měnil majitele, zmiňováni jsou Šumburkové nebo páni z Dubé. Za Jindřicha Škopka z Dubé, který byl vlastníkem od roku 1385, prošel hrad první zásadní přestavbou.

Jako další majitelé se tu vystřídali například Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic či Thunové. Od poloviny 17. století byl hrad opuštěn, začal pustnout a měnil se ve zříceninu. Mohutná zřícenina má co ukázat – např. torzo vstupní brány nebo obvodové zdi s otvory po oknech (v jednom z nich je ještě nyní viditelná původní gotická klenba) a dveřích, které dosud stojí až do výše druhého patra. Kromě toho se z hradu otvírá úžasný výhled na Klášterec lemovaný okolními lesy.

Přístup

Z Klášterce nad Ohří od Lázní Evženie po červené značce přes vrch Mravenčák – necelé 3 km, převýšení přes 200 m. Z obce Rašovice rovněž po červené – asi 2,5 km, převýšení téměř 250 m. Rašovice jsou také dobrým výchozím místem na stolovou horu Úhošť.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: